Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2020, 14:02

Cesta do Chorvátska vyjde lacnejšie. Ušetríte na mýte aj trajektoch

Chorvátska vláda sa snaží nakopnúť turizmus ochromený koronakrízou aj tým, že ponechá lacnejšie poplatky.

Cesta do Chorvátska vyjde lacnejšie. Ušetríte na mýte aj trajektoch
Zdroj: Reuters

Dovolenka v Chorvátsku patrí pre Slovákov medzi tradičné letné destinácie. Väčšina našincov sa k "slovenskému moru" každoročne vydáva po vlastnej osi a tak si k cene ubytovania či stravy musia pripočítať aj náklady na cestu. 

Nakoľko si Chorváti uvedomujú záujem o svoju krajinu počas letných mesiacov, využívajú to zvýšením diaľničných poplatkov a cien trajektov. Mýto na diaľniciach býva počas letnej sezóny drahšie o desať percent, trajekty dokonca o dvadsať percent oproti mimosezóne. 

Lacnejšie cestovanie

Tento rok to však bude inak. Chorvátska vláda sa snaží nakopnúť turizmus ochromený koronakrízou aj tým, že ponechá lacnejšie poplatky.

Mýtne pre osobný automobil medzi Záhrebom a Splitom zostane  za 181 kún (24 eur), namiesto minuloročných 200 kún (26 eur). Ak majú ľudia prístroj ENC pre elektronické platenie mýta, zaplatia za tento úsek zhruba o 22 percent menej, teda 141 kún (19 eur). Na ostrov Krk, na ktorý sa za cestu platilo 35 kún (necelých päť eur), sa ľudia dostanú zadarmo.

Úbytok turistov

V súčasnosti je v krajine iba 115-tisíc turistov, čo je oproti minulému roku len pätina. V nedeľu to oznámil chorvátsky minister turistiky Gari Cappelli. Väčšinu z nich dokonca tvoria domáci. Slovákov zatiaľ do Chorvátska vycestovalo minimum.

Vláda však očakáva, že tieto čísla budú rásť najmä v najbližšom období, kedy sa postupne otvárajú hranice. 

​Slovákom cestovanie do krajiny tento rok zjednoduší aj spoločnosť RegioJet, ktorá okrem tradičných autobusov zavádza na túto sezónu aj priame vlakové spojenie s chorvátskou Rijekou.

Napriek tomu Chorváti očakávajú, že tohtoročné príjmy z cestovného ruchu dosiahnu iba 30 až 35 percent minuloročnej hodnoty. Vlani krajinu navštívilo 20 miliónov turistov, ktorí tu minuli približne 12 miliárd eur. Cestovný ruch vytvára takmer štvrtinu tamojšieho hrubého domáceho produktu a dáva prácu približne každému piatemu Chorvátovi.

Ticketportal.sk