Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2020, 19:00

Slovenka v New Yorku o koronavíruse: Som na Slovensko veľmi hrdá, Amerika úplne zaspala

  • V HNtelevízii si pozrite rozhovor so Slovenkou žijúcou v Brooklyne Zuzanou Duhanovou.
  • Aká atmosféra vládne v USA? 
  • Ako vyzerá jej bežný deň? Chodí do práce? 
  • Sú podľa nej opatrenia proti koronavírusu dostatočné? 
  • Ako sa Američania zžívajú s rúškami? 

Spojené štáty americké majú státisíce nakazených koronavírusom, obetí sú desaťtisíce. Suverénne najviac je postihnutý New Yorku, tento americký štát hlásia viac prípadov ako ktorákoľvek krajina sveta.

V galérii si pozrite unikátny pohľad do ulíc a na miesta New Yorku z pohľadu Slovenky:

​"New York, na aký sme boli zvyknutí, už neexistuje. Mesto zaspalo, ulice sú v podstate ľudoprázdne," hovorí v HNtelevízii Slovenka Zuzana Duhanová, ktorá v New Yorku žije. "Ľudia sa stretávajú v odstupoch pred obchodmi a v parkoch, ktoré sú ešte stále otvorené."

Ešte pred pár týždňami podľa nej koronavírusovú pandémiu nik nebral vážne. Všetko bolo otvorené a živé. "Dnes je to smutné, doslova hmatateľné. Mnoho ľudí pozná niekoho, kto ochorel, zomrel, alebo prišiel o prácu. No ľudia sú k sebe extrémne milí," tvrdí.

Podľa nej sa susedia viac spoznávajú, hrajú na gitare, pijú víno a pravidelne tlieskajú zdravotníkom. "Nastal kontakt, ktorý nikdy nebol. Uvedomujeme si, že všetci sme v tom spolu."

Už pár dní sa aj v New Yorku musia nosiť na tvári rúška, väčšina ľudí pracuje z domu. V obchodoch sa dá zatiaľ kúpiť všetko, samozrejme, okrem toaletného papiera, ktorý je nedostatkovým tovarom.

"Niektoré väčšie obchodné reťazce obmedzujú počet niektorých tovarov, napríklad dá sa kúpiť iba desať vajíčok. Opatrenia sú teraz veľmi prísne." No stále sú iba v rovine odporúčaní, nie zákazov.

"Dá sa ísť bicyklovať alebo behať do parku, no koncentrujú sa v nich všetci ľudia a sú preplnené. My sme išli na prechádzku radšej na cintorín."

Koronavírus a COVID - 19