Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 10:32

Ako ušetriť pri cestovaní? Vyskúšajte nový trend: ubytovanie za minimálne náklady

Koncept sa zrodil v Japonsku v 80. rokoch ako núdzové ubytovanie.

Ako ušetriť pri cestovaní? Vyskúšajte nový trend: ubytovanie za minimálne náklady
Zdroj: Reprofoto, Facebook/Ostelzzz

Prenocovanie v kabíne vysokej a širokej len 1,45 metra, ktoré ponúkajú hotely s lacnými mikroizbami známymi z Japonska, bude teraz možné aj v Európe. Po španielskej Barcelone si také ubytovanie môžu dopriať aj návštevníci talianskeho Milána, píše francúzsky denník Le Figaro.

"Je to novinka vo futuristickom štýle, človek v podstate spí v krabici," povedal 31-ročný Chorvát Dragan Kupresanin, ktorý si prenocovanie v hoteli Ostelzzz v jednej pokojnej ulici v centre Milána vyskúšal na vlastnej koži. "Páčilo sa mi to. Veľa ľudí sa vyhýba hostelom kvôli nedostatku súkromia, ale tu je to v pohode," dodal.

V štandardnej izbe je na seba "nalepených" osem kabín s posteľou širokou 90 centimetrov a dlhou dva metre. K dispozícii je vankúš a perina, dve zásuvky, priestor na batožinu a nočný stolík. Toaleta a sprchy sú spoločné. Ceny sa pohybujú od 19 eur s raňajkami po 150 eur počas milánskeho týždňa dizajnu.

Koncept sa zrodil v Japonsku v 80. rokoch ako núdzové ubytovanie pre takzvaných "salarymen", teda úradníkov a zamestnancov veľkých podnikov, ktorí pracujú dlho do noci a potom popíjajú v baroch, a pre nešťastníkov, ktorým ušiel posledný vlak.

V posledných rokoch začali hotely s mikroizbami vyrastať aj inde, najprv v okolí letísk, ako napríklad v Paríži, Moskve alebo v Bangkoku. Následne prenikli aj do centier miest, napríklad do Singapuru, Soulu či Bombaja. V Európe sú však s výnimkou letiska ešte vzácne. Okrem Milána a Barcelony na ne môžete natrafiť ešte v Amsterdame alebo Luzerne.

Odhliadnuc od toho však majú mikroizby tri výhody: poskytujú dostatok súkromia, sú lacné a centrum je na dosah ruky. "Stiesnené priestory nerobia mladým ľuďom ťažkosti. Jediné, čo požadujú, je technológia: automatický check-in a zástrčky pre nabíjanie ich elektronických prístrojov," uviedla Sabatiniová, autorka blogu Aj'LL B right back.

Ticketportal.sk