Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2019, 11:29

Hrozí pokuta až tritisíc eur. Na sardínske pláže sa vracajú tony piesku, ktorý odniesli turisti

Za posledných desať rokov výletníkom zhabali okolo desať ton piesku.

Hrozí pokuta až tritisíc eur. Na sardínske pláže sa vracajú tony piesku, ktorý odniesli turisti
Zdroj: Alžbeta Blašková

Tony piesku, kamienky a mušle zhabané v batožine turistov sa vracajú na Smaragdové pobrežie na severovýchode talianskeho ostrova Sardínia. Na miestnom letisku v meste Olbia cestovateľom systematicky prehľadávajú batožinu a za pašovanie piesku je možné dostať pokutu od 500 do 3 000 eur.

Za posledných desať rokov výletníkom zhabali okolo desať ton piesku. Najčastejšie ho prepravovali v pollitrových fľašiach, napísal portál The Local.

"Je to do očí bijúce (množstvo), človek tak dostane predstavu, ako skutočne je rozšírené brať si piesok z pláží," povedal denníku Corriere della Sera Augusto Navona, riaditeľ prírodnej rezervácia na ostrove Tavolara pri severovýchodnom pobreží Sardínie.

Rezervácia pod jeho vedením, talianski lesníci, miestne úrady a vedenie letiska v Olbii podpísali dohodu, že čo najväčšie možné množstvo zhabaného piesku skončí znovu na plážach.

V spolupráci s geológmi už určili dve miesta. Kým piesok smeruje na pláž Porto San Paolo južne od Olbie, na ostrovček Tavolara putuje štrk a mušle. Na spomínanej pláži už skončilo zhruba šesť ton piesku.

Zdroj: Flickr.com/Elena Giglia

​Onedlho by sa mali na miestach, kde ľudia na ostrov Sardínia vstupujú, objaviť cedule, ktoré budú v niekoľkých jazykoch návštevníkov od zbierania piesku, mušlí a kamienkov odrádzať.

Zamestnanci letiska v Olbii zabavia rok čo rok okolo dvoch ton piesku, uvádzajú miestne médiá. Pasažierom trajektov bolo zase vlani v lete pri kontrolách v tamojšom prístave, kde kontroly nebývajú tak prísne, zhabaných zhruba 500 kilogramov piesku.

Niektoré mestá zvažujú, či vstup na pláž nepodmieniť zákazom veľkých tašiek a osušiek, aby si turisti piesok úmyselne, alebo mimovoľne neodnášali.

Ticketportal.sk