Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2019, 00:01

Turistom vstup zakázaný. Miesta, ktoré záujem ničí

Benátky, Island, Barcelona, Thajsko alebo napríklad Dubrovník. Mestá a krajiny po celom svete začínajú poznávať temnú stranu turizmu, ktorý mení obľúbené cestovateľské destinácie na zábavné parky, v ktorých sa nedá žiť. Kam majú turisti vstup zakázaný.

Turistom vstup zakázaný. Miesta, ktoré záujem ničí
Zdroj: Reuters

Pred niekoľkými týždňami do malej turistickej lode v benátskom kanáli Guidecca narazila obria výletná loď, ktorá kotvila len niekoľko desiatok metrov od hlavného turistického centra navštevovaného desiatkami tisíc ľudí denne. Nielenže sa pri incidente zranilo päť ľudí, ale opäť sa objavila otázka, koľko turistov, z ktorých väčšina sa do mesta gondol prepraví práve na veľkokapacitných plavidlách, môže malebné severotalianske mesto vlastne pojať. Nedlho pred touto udalosťou sa s podobným prípadom musel vyrovnať aj severský Island, ktorý sa pre veľký nápor turistov rozhodol uzavrieť jeden zo svojich kaňonov.

Tento rok v máji sa na ráznu akciu odhodlalo aj Thajsko, ktoré zakázalo vstup na jednu zo svojich najnavštevovanejších pláží, pretože v dôsledku častých turistických návštev veľmi trpelo okolité prostredie vrátane koralových útesov. Parížsky Louvre na konci mája musel na jeden deň zatvoriť svoje brány, pretože jeho zamestnanci už neboli schopní uniesť každodenný nápor výletníkov a na protest odmietli pracovať.

V Japonsku a v Taliansku zase riešia, ako presvedčiť turistov, aby nejedli na vyťažených uliciach, cez ktoré sa potom nedá prejsť. Zásahy proti takzvanému overtourismu nie sú v poslednom čase ničím ojedinelým. S veľkým množstvom návštevníkov dlhodobo zápasí aj španielska Barcelona, chorvátsky Dubrovník a Hvar, talianske Santorini, holandský Amsterdam, Filipíny, Malorka alebo napríklad Bali.

Disney park v Benátkach a Barcelone

Z miest miznú pôvodní obyvatelia, ktorí si v dôsledku rastúcich cien nemôžu život v atraktívnych zónach dovoliť, služby sa menia prevažne na turistické a miesta, ktoré lákajú na svoje jedinečné prírodné krásy, strácajú biodiverzitu a začínajú pod ťarchou topánok návštevníkov vädnúť. Príliš veľa turistov na jednom mieste má vplyv aj na medziľudské vzťahy. Miestni začínajú proti turistom vystupovať, pretože cítia, že to už nie sú oni, kto vo vlastnom meste alebo v regióne určuje pravidlá.

Benátky sú ideálnym miestom pre mestskú dovolenku: majú krásne historické centrum, bohaté kultúrne vyžitie a piesočnaté pláže. Sú však tiež ukážkovým príkladom toho, ako môže neregulovaný turizmus mesto zničiť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk