Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 09:33

Kúpaliská a vodné plochy Slovenska: Kde je vhodné sa kúpať a ktorým sa naopak vyhnúť?

 • Aktuálny stav prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2019.
 • Niektoré z vodných plôch a kúpalísk neprešli kontrolou s pozitívnymi výsledkami.
 • Ktoré sú vhodné na kúpanie a ktoré boli uvedené do prevádzky?
Kúpaliská a vodné plochy Slovenska: Kde je vhodné sa kúpať a ktorým sa naopak vyhnúť?
Zdroj: Wikimedia/Sojakovas

Úrad verejného zdravotníctva vydal správu o stave vodných plôch a kúplísk na Slovensku. V rámci nej uvádza, ktoré z nich sú vhodné na kúpanie a ktoré naopak prešli kontrolou s negatívnymi výsledkami. Prinášame vám prehľad vodných plôch na území Slovenska, ktoré sú (na základe odberov vzoriek) vyhovujúce z hľadiska kvality vody na kúpanie.

Celkovo ide o 13 prírodných kúpalísk a prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou, rozdelené sú podľa jednotlivých krajov:

Bratislavský kraj

 • Prírodné kúpaliská (s organizovanou rekreáciou): Zlaté piesky, Kuchajda, Slnečné jazerá
 • Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): Vajnorské jazero, Veľký Draždiak, Rusovce - Candell, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská.

Trnavský kraj

 • Prírodné kúpaliská (s organizovanou rekreáciou): RO Kunovská priehrada Sobotište
 • Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): Štrkovisko Sekule, RO Gazarka Šaštín Stráže, Štrkovisko Gbely Adamov

Trenčiansky kraj

Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): Zelená voda - Nové Mesto nad Váhom

Nitriansky kraj

Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): APÁLI - mŕtve rameno Váhu Komárno, štrkoviskové jazero Kava, VN Duchonka

Žilinský kraj

 • Prírodné kúpaliská (s organizovanou rekreáciou): Liptovská Mara - Liptovský Trnovec
 • Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): VD Orava - ATC JAMI, VD Orava - ATC Slanica, VD Orava - Nábrežie - Námestovo, VD Orava - ATC Prístav, VD Orava - ATC Stará Hora

Banskobystrický kraj

 • Prírodné kúpaliská (s organizovanou rekreáciou): Plážové kúpalisko - jazero v Banskej Bystrici, Ružiná pri obci Divín, Zelená voda - Kurinec, Teplý Vrch - Pláž Drieňok, Teplý Vrch - Pláž ORMET
 • Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): Ružiná pri obci Ružiná, Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero, Vindšachtské jazero

Prešovský kraj

 • Prírodné kúpaliská (s organizovanou rekreáciou): Delňa, Veľká Domaša - Tíšava
 • Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): Rybník Chlmec, Laborec Humenné, Rybníky Slovenská Volová

Košický kraj

 • Prírodné kúpaliská (s organizovanou rekreáciou): Vinianske jazero
 • Prírodné vodné plochy (s neorganizovanou rekreáciou): Plážové kúpalisko JAZERO, Pod Bukovcom, Ružín - Košice, Palcmanská Maša, Ružín, Ružín - prítoky, Turzovské jazero, Jazero Úhorná

Výsledky kvality vody na kúpanie nie sú k dispozícií na prírodných vodných plochách VN Dubník I., VN Kanianka a VN Nitrianske Rudno, takisto sa to týka aj Lipoviny - Bátovce.

Kde sa už môžeme okúpať?

Povolenie na prevádzku malo na konci 26. týždňa 148 kúpalísk a 504 bazénov. Dovolenkári si už môžu oddýchnuť a zrekreovať sa vo Wellness centre Patince, Penzióne Lagáň v Radave, Zámockej záhrada v Hlohovci, umelom kúpalisku Červená hviezda v Košiciach, TK Retro Thermal Diakovce a na kúpalisku Detva.

V závislosti od počasia sú v prevádzke kúpaliská v okresoch Martin a Turčianske Teplice aj Biokúpalisko Resort - Levočská Dolina. Dnes sa uvádza do prevádzky Zemplínska Šírava - Medvedia hora a Zemplínska Šírava - Hôrka, LK Mesta Vranov nad Topľou, nekrytý bazén pri hoteli Eurobus, Zemplínska Šírava, neplavecký nadzemný vonkajší bazén pri Hoteli Biela Medvedica, Bystrá, Obecné kúpalisko v Strelníkoch, Verejné kúpalisko v Jasení a LK Podbrezová.

LK Pezinok - Sever, dva vonkajšie letné bazény pri Hoteli Sitno Vyhne, LK Spišská Nová Ves, Zbojnička Rača, Letné TK "Izabela" vo Vyšných Ružbachoch, Nekrytý letný bazén SO 02 Kaluža, Zemplínska Šírava.

Do prevádzky by mal byť uvedený aj bazén B3 na TK Sládkovičovo, TK Stráňavy, Kúpalisko Kežmarok, Kúpalisko Aquaspa Gánovce aj Kúpalisko Modrá perla Veľké Úľany. Mnohé z prevádzok podľa Úradu verejného zdravotníctva ešte čakajú na schválenie žiadostí o povolenie.

Zhoršená kvalita vody

Zhoršená mikrobiologická kvalita vody na kúpanie bola zistená na základe ostatných odberov v bazénoch kúpalísk Kúpalisko Remata a TK Komárno. Prevádzkovatelia kúpalísk zabezpečili v zariadeniach vykonanie nápravných opatrení a boli vykonané opakované odbery vzoriek vody.

Opakovaný odber vzoriek vody bol vykonaný z výplavového a nerezového bazéna v ThermalPark NITRAVA, kde bola na základe odberov z predchádzajúcich týždňov zistená nevyhovujúca mikrobiologická kvalita vody na kúpanie. Výsledky laboratórnych rozborov vôd nie sú zatiaľ k dispozícii.

Umelé kúpaliská mimo prevádzky

 • dva bazény v krytej hale na TK I Štúrovo z dôvodu vysokých vonkajších teplôt
 • bazén B16 (Fun sport lazy river) v Aquathermal Senec
 • detský bazén na Biokúpalisku BOROVICA a LK Modra
 • vonkajšie tobogány a plavecký bazén v THERMALPARK DS

O uvedenie kúpaliska do prevádzky zatiaľ nepožiadali prevádzkovatelia: Biobazén Oravský Háj; Kúpalisko Vlachovo; Veronika Gemerská Hôrka; Dobrá Voda; LÁŽO - PLÁŽO, Žilina; Kúpalisko Neresnica; Biokúpalisko Tri vody; Hotel Severka; LK Hermanovce; Nekryté LK Malé Raškovce 59; Nekrytý letný bazén SO 03a Paľkov, Zemplínska Šírava; LK Zlaté Moravce; LK Dubnica nad Váhom; LK Košeca; LK Lipany.

*Informácie poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR a Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Ticketportal.sk