Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2019, 11:40

New York chce spoplatniť vjazd do časti Manhattanu. Mestu by to prinieslo miliardu dolárov

Spoplatnenie vjazdu by mohlo nadobudnúť účinnosť najskôr v roku 2021.

New York chce spoplatniť vjazd do časti Manhattanu. Mestu by to prinieslo miliardu dolárov
Zdroj: Pixabay

New York sa zrejme v najbližších niekoľkých rokoch stane prvým americkým mestom, ktoré bude vyberať poplatky za vjazd do najrušnejších ulíc v centre. Napísal to v nedeľu denník The New York Times.

Na pláne spoplatnenia vjazdu do južnej časti Manhattanu sa dohodol newyorský guvernér Andrew Cuomo s predstaviteľmi. Výška poplatkov nebola stanovená, mohla by sa však pohybovať v prepočte takmer 12 eur za osobné vozidlo.

Spoplatnenie vjazdu do časti Manhattanu južne od 60. ulice až k Battery Parku by podľa newyorského denníka mohlo nadobudnúť účinnosť najskôr v roku 2021. Opatrenie by malo obmedziť chronické dopravné zápchy a priniesť peniaze na modernizáciu newyorského metra.

Spoplatnenie vjazdu na južnom Manhattane malo štátnej pokladnici priniesť miliardu dolárov (v prepočte 890 075 656 eur) ročne. Výšku poplatkov určí osobitná komisia, zložená z expertov.

The New York Times odhaduje sumu na 12 až 14 dolárov (10,60 až  12,50 eur) pre osobné vozidlá a 25 dolárov (22 eur) pre nákladné vozidlá. Tieto poplatky sa týkajú dopravnej špičky, v ostatných častiach dňa a cez víkendy by mali byť poplatky menšie.

Štát New York zvažuje niekoľko výnimiek, napríklad pre vodičov, ktorí patria do sociálne slabšej skupiny, pre postihnutých alebo pre osoby idúce na lekárske vyšetrenie. Niektorí zástupcovia vraj presadzujú návrh, aby boli poplatku zbavení všetci obyvatelia New Yorku, takýto plán však podľa The New York Times zrejme neprejde.

Poplatky sa budú vyberať ako elektronické mýto, teda systémom používaným už v newyorských tuneloch alebo na niektorých mostoch. Príkladom pre najväčšie americké mesto boli podľa newyorského denníka systémy zavedené v Londýne, Štokholme a Singapure.

Ticketportal.sk