Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 12:22

V známom parku v Taliansku na plážovú obuv zabudnite. Hrozí vám pokuta až do 2 500 eur

Peším turistom v nevhodnej obuvi bude odteraz hroziť pokuta od 50 do 2 500 eur.

V známom parku v Taliansku na plážovú obuv zabudnite. Hrozí vám pokuta až do 2 500 eur
Zdroj: Pixabay

Turistom, ktorí sa na označené chodníky v talianskom národnom parku Cinque Terre vyberú obutí v plážových šľapkách, "žabkách" či balerínach, bude v nadchádzajúcej sezóne hroziť vysoká pokuta.

Správcovia parku zapísaného na zozname prírodných pamiatok UNESCO sa k neobvyklému kroku rozhodli po skúsenostiach s návštevníkmi, ktorí sa kvôli nevhodnej obuvi v horách zranili, informoval denník La Repubblica.

Peším turistom, ktorí sa vydajú obdivovať krásy ligurskej prírody v nevhodnej obuvi, bude odteraz hroziť pokuta od 50 do 2 500 eur. V prvej fáze však budú strážcovia parku turistov iba informovať, k udeľovaniu pokút chcú pristúpiť až neskôr.

Ľudia v obuvi, akou sú aj "žabky" sa podľa riaditeľa parku Cinque Terre Patrizia Scarpelliniho v hornatom teréne často zrania a ich transport do nemocnice, ktorý je mnohokrát možný len s pomocou vrtuľníka, je značne nákladný.

"Problém je, že si mnohí myslia, že sú pri mori a vyrážajú na výlet v žabkách, ako by boli v Riccione," povedal Scarpellini s odkazom na jedno z najznámejších talianskych prímorských letovísk v blízkosti Rimini.

Scarpellini očakáva, že sa v tohtoročnej sezóne, ktorá potrvá od apríla do októbra, do parku Cinque Terre na pešie túry vydá oveľa viac ľudí ako v minulom roku. Mesto La Spezia, ktoré je hlavnou vstupnou bránou do parku, odhaduje, že tento rok sa namiesto 450-tisíc turistov v jeho prístave vylodí (predovšetkým z veľkých výletných lodí) až 750-tisíc turistov.