Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2018, 12:26

Nad Breznom má vzniknúť najvyššia rozhľadňa na Slovensku

Približne 40-metrová rozhľadňa na vrchu Horné Lazy sa má stať najvyššou vyhliadkovou vežou na Slovensku.

Nad Breznom má vzniknúť najvyššia rozhľadňa na Slovensku
Zdroj: brezno.sk

Rozvoj cestovného ruchu a vyšší počet turistov má priniesť Breznu a horehronskému regiónu výstavba približne 40-metrovej rozhľadne na vrchu Horné Lazy, ktorá sa po dostavaní má podľa údajov samosprávy stať najvyššou vyhliadkovou vežou na Slovensku.

Jej základný kameň poklepali predstavitelia mesta, samosprávneho kraja a Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.

"Pokiaľ dobre viem, mala by byť najvyššia na Slovensku. Nebol to zámer, ale aj prirodzene z tých prírodných podmienok, ktoré tam sú, sme sa rozhodli ísť do tejto výšky," uviedol primátor Brezna Tomáš Ábel.

Predpokladaný rozpočet výstavby veže je 480-tisíc eur, predstavitelia samosprávy však po súťaži očakávajú nižšie skutočné náklady. Časť financií pôjde z rozpočtu Brezna, ďalšiu čiastku poskytol BBSK vo forme dotácie pre OOCR.

K veži má viesť náučný chodník z lokality Banisko, ktorá je už v súčasnosti relaxačno-oddychovou zónou. Cez túto lokalitu v budúcnosti povedie i cyklotrasa z Brezna do Valaskej.

Mesto Brezno aktuálne pripravuje proces verejného obstarávania a so samotnou stavbou veže chce začať na jar. Predpokladaná doba výstavby sú tri až štyri mesiace. Po dokončení bude z rozhľadne výhľad na hrebene Nízkych Tatier, Poľanu i Slovenské rudohorie.