Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 13:37

Reykjavík ozdobili sochou vianočnej mačky, ktorá má požierať deti

  • Podľa islandského folklóru vianočná mačka požiera deti, ktoré nedostanú na Vianoce nové oblečenie.
  • Okrem mačky naháňa na Islande hrôzu tiež obryňa Grýla, ktorá zbiera neposlušné deti, tie si potom uvarí v kotle a zje ich.
Reykjavík ozdobili sochou vianočnej mačky, ktorá má požierať deti
Zdroj: Flickr/dconvertini

Pomerne desivú vianočnú výzdobu dostala islandská metropola Reykjavík, kde bola na centrálnom námestí Laejartorg vztýčená obria socha takzvanej vianočnej mačky.

Podľa islandského folklóru toto stvorenie požiera deti, ktoré nedostanú na Vianoce nové oblečenie, pripomína portál Iceland Monitor.

Socha mačky, ktorá je päť metrov vysoká a šesť metrov dlhá a je osvetlená 6 500 LED žiarovkami, stála mesto 4,4 milióna islandských korún (v prepočte 31-tisíc eur). Podľa islandskej tlače vianočná mačka priťahuje značnú pozornosť už od začiatku.

Členka mestského zastupiteľstva Sanna Magdalena Mörtudóttirová však rozhodnutie mesta kritizovala na Facebooku, kde ju podporili stovky ľudí. Poukázala na to, že niektoré chudobnejšie rodiny si nemôžu nové oblečenie pre deti dovoliť.

Vzhľadom na to, že Reykjavík je mestom, kde žije najväčší počet robotníkov s minimálnou mzdou, by bolo účelnejšie vynaložiť peniaze na zvýšenie platov rodičom týchto detí, uviedla.

Na Islande je stále tradíciou dávať deťom niečo nové na seba, "aby ich neodniesla vianočná mačka (jólakötturinn)", hoci v jej existenciu nikto neverí, píše islandská tlač.

Oslavy Vianoc na Islande v sebe spájajú severskú pohanskú mytológiu s kresťanskou tradíciou. Už od 12. decembra vloží deťom každý deň do topánky pripravenej na okne jeden z 13 vianočných škriatkov malý darček. Oslavy Vianoc vrcholia na Štedrý deň klasickou nádielkou pri vianočnom stromčeku.

Okrem čiernej vianočnej mačky naháňa na Islande hrôzu tiež matka vianočných škriatkov, obryňa Grýla, ktorá vraj do svojho veľkého vreca zbiera neposlušné deti, ktoré si potom uvarí v kotle a zje ich.