Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2018, 11:16 Aktualizované dňa 31.10.2018 o 12:49

India preskočila Čínu. Má najvyššiu sochu na svete za takmer 400 miliónov eur

Socha vysoká 182 metrov znázorňuje postavu Sardára Patéla, ktorý sa zaslúžil o nezávislosť krajiny od Británie.

India preskočila Čínu. Má najvyššiu sochu na svete za takmer 400 miliónov eur
Zdroj: TASR/AP

Najvyššia socha na svete, postavená v indickom štáte Gudžarát, od stredy pripomína nezávislosť Indie od britskej nadvlády, informovala agentúra DPA.

Socha vysoká 182 metrov znázorňuje postavu Sardára Patéla, ktorý sa zaslúžil o nezávislosť krajiny od Británie a v roku 1947 sa stal vicepremiérom.

Slávnostné odhalenie sochy sa uskutočnilo v deň 142. výročia jeho narodenia.

​Patél pôsobil vo funkcii indického vicepremiéra po získaní nezávislosti od Británie v roku 1947. Tento nacionalistický politik bol tiež známy ako "indický železný muž", pretože dokázal presvedčiť rozhádané štáty, aby sa spojili a stali sa súčasťou zjednotenej Indie.

Patril medzi blízkych priateľov a spolupracovníkov Mahátmu Gándhího.

Indický premiér Naréndra Modi, ktorý z Gudžarátu pochádza, dnes Patéla označil za plameň nádeje pre Indiu v časoch krízy a za inšpiratívnu osobnosť aj pre budúce generácie. Patél je podľa neho symbolom "indickej integrity a odhodlanosti".

Monument, nazvaný Socha jednoty, dvakrát prevýšil americkú Sochu slobody. Doteraz najvyššou sochou bol so 128 metrami medený Budha v obci Čao-čchun v čínskej provincii Che-nan.

Výstavba stála v prepočte takmer 379 miliónov eur a trvala 33 mesiacov.

Podľa BBC Patélova socha zrejme už dlho najvyššia na svete nebude. V indickom štáte Maháraštra totiž stavajú sochu kráľa Šivádžího, ktorá má byť vysoká 190 metrov.