Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2018, 00:00

Cestujeme Slovenskom alebo aj na východe predsa niečo je

Na leto 2018 som sa stal turistom vo vlastnej krajine. Za celých 26 rokov svojho života som nikdy nebol na východnom Slovensku. Až do teraz.

Majster Pavol z Levoče, toto jediné sa mi spája so slovom Levoča, aj to asi iba vďaka základnej škole. Levoča je miesto na Spiši, v Prešovskom kraji, má cez 14-tisíc obyvateľov a od roku 2009 je zapísaná v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1249, vtedy ešte pod názvom Leucha. Od roku 1317 už sa o nej hovorí ako o kráľovskom meste. V 14. storočí jej rozmachu pomohlo udelenie kráľovského práva skladu, čo znamená, že obchodníci, ktorí tadiaľ prechádzali, sa museli aspoň na 15 dní zastaviť a ponúknuť na predaj svoje tovary.

V prvej polovici 19. storočia bola Levoča (svoj súčasný názov má iba od roku 1920) centrom slovenského národného hnutia, vďaka príchodu Štúrovcov z Bratislavy.
Zdroj: Tony Dúbravec

Niekomu to príde zvláštne, niekomu úsmevné, niekto sa chytí za hlavu, no je to tak. Za celých 26 rokov svojho života som nikdy nebol na východnom Slovensku. Vlastne ani v Tatrách. Vždy ma to ťahalo viac za hranice, než zostávať doma.

Aj keď som videl všetkých mojich známych, ako chodia po horách, po pamiatkach, objavujú krásne miesta na Slovensku, nikdy to so mnou nič nerobilo. Rozhodol som sa, že to zmením počas tohto leta a aj to bol dôvod, prečo som si vymyslel "mini tripy". Reč bude tentokrát o mestách Levoča a Bardejov, o ktorých som písal na stránke tonydubravec.com.

Spoznajte krásu východu a jeho unikátnych miest v Levoči a Bardejove, v galérii prinášame ich prehľad aj to, čím vás upútajú: