Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 10:10

Užite si jeseň s kvalitným vínom a v nádhernej prírode, len skok od hraníc

Jeseň sa spája aj s lahodným vínom a chutným jedlom. Dolné Rakúsko teraz oslavuje Vínnu jeseň a otvára svoje brány návštevníkom z celého sveta.

Užite si jeseň s kvalitným vínom a v nádhernej prírode, len skok od hraníc
Zdroj: (c) Donau Niederösterreich/Andreas Hofer

Ak máte chuť na výlet za vínom, odporúčame navštíviť dolnorakúske regióny, v ktorých má kultúra vína dlhodobú históriu a veľký význam.

Môžete sa tešiť na ochutnávky, doplniť zásoby kvalitných vín, zabávať sa na festivaloch, nakúpiť na domácich trhoch a poprechádzať sa po krásnych viniciach.

Zdroj: (c) Donau Niederösterreich/Andreas Hofer

Vínna cesta Weinviertel West - Retz a Röschnitz

V západnom Weinvierteli sa nachádza Vínna cesta Weinviertel West - Retz a Röschnitz. V Retzi si môžete pozrieť Zážitkovú vínnu pivnicu dlhú 20 kilometrov, v ktorej sa dozviete všetky dôležité informácie o histórii vína i o každoročnom vinobraní. Vínna cesta je dlhá 130 kilometrov a nachádza sa na nej aj najdlhšia pivničná ulička v Hadrese.

Navštíviť môžete tiež nádherné údolie rieky Pulkau s divoko rastúcimi vinicami. Pre milovníkov bicyklovania je pripravený Vinársky cyklochodník, ktorý prechádza okolo historických sídiel, naprieč romantickými vinohradmi a vôkol vínnych šenkov, ktoré sa na tomto území nazývajú Heurige.

Na trase je Retz, Pulkau, Zellendorf či Röschitz, v prípade celodennej túry máte možnosť sa v tamojšom útulnom prostredí aj ubytovať. Peší turisti majú k dispozícii napríklad tematickú prechádzku Sitzendorfskou pivničnou uličkou v Hollabrunne.

Vínna cesta Thermenregion Wienerwald

Vínna cesta siahajúca od južného okraja Viedne až po región južne od Badenu zahŕňa 2 332 hektárov viníc. V tejto oblasti môžete ochutnať Spätrot-Rotgipfler, Modrý Portugal i moderné vína od Rulandského po Merlot.

Vinárskym srdcom regiónu je Gumpoldskirchen, kde sa nachádza veľa miestnych vínnych šenkov a predajov z dvora.

Zdroj: (c) Niederösterreich Werbung/ Martin Matula

Cyklocesta vinohradmi Weingartenradweg prevedie záujemcov krajinou zelených vinohradov, okolo vinných šenkov a nádherných vyhliadok. Trasa vína a kultúry vedie pozdĺž kanála Wiener Neustädter Kanal.

Peší turisti sa môžu prejsť po chodníku Beethoven Spazierweg prírodným parkom Föhrenberge, pričom chodník vedie z Mödlingu do Badenu.

Na Vínnej ceste Thermenregion Wienerwald sa môžete vybrať do starobylého vinárstva Freigut Thallern v Gumpoldskirchene či do vinárstva Weingut Böck v Pfaffstättenu. Počas prvých dvoch septembrových víkendov sa tam koná pôžitkárska míľa Genussmeile.

Zdroj: (c) Niederösterreich Werbung/ Andreas Hofer

Vínna cesta Wachau

Oblasť Wachau je vďaka svojim vínam známa po celom svete. Vínna cesta Wachau zahŕňa terasovité vinohrady, z ktorých pochádza Veltlínske zelené. Vďaka unikátnej pôde sa oblasť Wachau zaradila medzi najlepšie vinárske regióny na svete a je zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Zo sedadla bicykla si na trase Dunajský cyklochodník etapa 5 severný breh: Emmersdorf - Krems môžete pozrieť najkrajšie miesta Wachau, zavítať do vínnych šenkov a pozrieť si pamiatky v okolí viníc.

Pešo je prístupný napríklad Chodník svetového dedičstva Welterbesteig Wachau či 1,5-hodinová Vínna cesta Weinwanderweg Spitz.

Zdroj: (c) Weinviertel Tourismus / Kroenigsberger

Vínna cesta Kamptal - Waldviertel, okolo Langeloisu

Oblasť Kamptal, predovšetkým časť Langenlois, sa pýši dlhou a uznávanou vinárskou tradíciou. Pozdĺž rieky Kamp vedie cyklochodník naprieč vinohradmi, zelenými lesmi a v Altenwörthe prechádzajú kopce do rovinatej krajiny Dunajských lužných lesov.

Na trase sa nachádzajú napríklad zámok Grafenegg, Rosenburg s prehliadkami sokolov a početnými šenkami. Ak patríte k peším turistom, Vínna cesta Weinweg Langenlois vám ponúka náhľad do života vinárov a poteší niekoľkými degustačnými zastávkami.

Zdroj: (c) Donau Niederösterreich/Andreas Hofer

​Pešiu túru môžete skombinovať napríklad s návštevou zážitkového sveta vína WeinErlebnis Welt Loisium či návštevou kláštora Altenburg s freskami Paula Trogera.

Vinársky náučný chodník v Schönbergu am Kamp

Osviežujúci a uvoľňujúci zároveň, je zmesou vína, vody a lesov. Prechádzka pokojnými vinicami, pivničnými uličkami a pozdĺž rieky Kamp je cestou, ktorá poteší všetky zmysly.