Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 08:00

Objavte podzemné krásy Slovenska: Po 15 rokoch obnovia Jaskyniarsky týždeň

Po 15 rokoch obnovia Jaskyniarsky týždeň, očakávajú vyše sto speleológov.

Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.

Vstupné (tradičný okruh):
Dospelí: 8 eur
Deti 6-15 rokov: 4 eurá
Študenti a ľudia do 60 rokov: 7 eur
Zdroj: Wikimedia/Juloml

Viac ako sto speleológov zo Slovenska i zahraničia očakávajú organizátori 59. ročníka Jaskyniarskeho týždňa Slovenskej speleologickej spoločnosti v Strážovských vrchoch, ktoré sa bude konať od 22. do 26. augusta.

Podujatie pripravil Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy. Ako informoval organizátor Bohuslav Kortman, Jaskyniarsky týždeň sa uskutoční po 15-ročnej prestávke, naposledy sa konal v roku 2003 v Čičmanoch.

"Očakávame viac ako stovku jaskyniarov, ich rodinných príslušníkov a priaznivcov od nás i zo zahraničia. Spolu s jaskyniarmi z Dubnice nad Váhom sme pre nich pripravili množstvo atraktívnych exkurzií do jaskýň Strážovských a Súľovských vrchov, povrchové exkurzie, ale aj pracovné akcie a prednášky či kultúrno-spoločenský program, v ktorom nebude chýbať ani hudobný koncert v Pružinskej Dúpnej jaskyni," uviedol Kortman.

V galérii si pozrite aj to najkrajšie zo slovenského podzemia:

​Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy, ktorý má sídlo v Považskej Bystrici, patrí medzi najväčšie a najaktívnejšie oblastné skupiny Slovenskej speleologickej spoločnosti. Mnohí ho poznajú ako hlavného organizátora podujatí Zelená modrá alebo Strážovské vrcholenie či realizátora sprievodného programu Horomilfest.