Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyMaďarská metropola je totiž preslávená svojim termálnymi kúpeľmi a bol by hriech vynechať ich, píše idnes.cz.
Pripravili sme pre vás prehľad piatich najznámejších a najzaujímavejších miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť a okúpať sa.
Pod Budapešťou bublá 123 termálnych prameňov. Leňošenie v horúcej vode je nielen príjemné a má aj zázračné účinky na zdravie a pomáha telu, ktoré sa unavilo prechádzkami po galériách a tržniciach a lieči vraj aj "opicu" po bujarom vyčínaní v budapeštianskych nočných kluboch.
Okrem plaviek si nebudnite zobrať uterák, žabky, mydlo a šampón. Ak si chcete zaplávať, tak ak aj kúpaciu čiapku. Bez nej vás totiž nepustia do plaveckých bazénov.
Ak by ste si to náhodou zabudli, všetko potrebné si môžete požičať za poplatok. V kúpeľoch Széchenyi stoja pánske plavky 1000 forintov (3,19 eura), ďalších 2500 (7,97 eura) musíte zaplatiť ako zálohu.
V starších bedekroch sa môžete dočítať, že pri odchode z kúpeľov dostanete časť vstupného naspäť - podľa toho, koľko hodín ste strávili vnútri. To už dnes neplatí.
V kúpeľoch môžete zostať tak dlho ako chcete, späť však nedostanete ani forint. V galérii sa môžete dočítať, koľko stojí vstupné pre dospelého a ako môžete dostať zľavu. Cenníky sú dostupné aj online.
Voda v budapeštianskych kúpeľoch má vysoký obsah vápnika, horčíka, fluóru a síranov. Pôsobí priaznivo na chronickú artritídu, choroby kĺbov, obehový systém, ženské choroby aj ortopedické problémy.
Popíjanie tejto vody upokojuje zažívanie, pomáha na žalúdočné vredy a utlmuje astmu. Každý prameň je iný a o jeho účinkoch vás radi poinformujú zamestnanci kúpeľov, podrobné informácie nájdete aj na ich webových stránkach.
Počítajte však s tým, že v niektorých kúpeľoch nepúšťajú deti mladšie ako 14 rokov do termálnych bazénov.