Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2018, 12:13

Pláž, ktorú preslávil DiCaprio, zatvorili. Nenávratne ju poškodili turisti

Vo filme Pláž z roku 2000 sa Leonardo DiCaprio vydá do Thajska a zakotví na panenskej pláži Maya.

Pláž, ktorú preslávil DiCaprio, zatvorili. Nenávratne ju poškodili turisti
Zdroj: Flickr.com

Davy turistov ale pláž zničili a thajské úrady ju museli dočasne zatvoriť, píšu Lidovky. 

Pláž Maya sa nachádza na ostrove Ko Phi Phi Leh v Indickom oceáne. Od roku 2000, kedy mal premiéru film Pláž s  Leonardom DiCapriom, na ňu prúdia tisíce turistov.

Chcú zažiť aspoň kúsok hollywoodskej mágie, ale pri svojich "nájazdoch" znečisťujú a ničia podmorský život. Na pláž denne príde asi 200 lodí a 4 tisíc návštevníkov. Thajskej vláde však už došla trpezlivosť a rozhodla, že každý rok na štyri mesiace pláž zatvorí. A to počas hlavnej turistickej sezóny. Po zvyšok roku obmedzia počet návštev na 2 tisíc ľudí denne.

Podmorský vedecký prieskum odhalil, že väčšina koralových útesov je poškodená a zvieratá z pláže už takmer zmizli. "Je zničená a unavená, všetka krása z tejto pláže zmizla," hovorí vedec  Thon Thamrongnawasawa.

"Toto je dobrá príležitosť, aby sme začali naše turistické strediská spravovať lepšie. Po prvom roku to ešte môžeme viac vylepšiť. Nie je to o vysokých počtoch samotných turistov, ale skôr o udržateľnom turizme, z ktorého by mohli profitovať aj miestni," dodáva Thamrongnawasawa. 

V roku 2017 navštívilo Thajsko 35 miliónov turistov, v roku 2000, kedy mala Pláž premiéru, to bola iba necelá tretina. Film Pláž sa točí okolo mladíka Richarda (Leonardo DiCaprio), ktorý pred ruchom veľkomesta utečie do exotického Thajska.

Do rúk sa mu dostane zvláštna mapa, nakreslil ju pomätený Daffy (Richard Carlyle). Ak jeho informácie neklamú, mapa vedie k neporušenému tropickému raju. Takto sa Richard dostáva na pláž Maya. 

Ticketportal.sk