Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 13:35 Aktualizované dňa 14.03.2018 o 14:31

Poznáme desiatku najšťastnejších krajín sveta. Slovensko si v celkovom rebríčku polepšilo

Najšťastnejšou krajinou na svete je Fínsko.

Poznáme desiatku najšťastnejších krajín sveta. Slovensko si v celkovom rebríčku polepšilo
Zdroj: Pixabay

Podľa agentúry AP to uvádza správa Inštitútu pre výskum šťastia.  V hodnotení 156 krajín na základe takzvaného indexu šťastia Fíni odsunuli na druhé miesto Nórov, ktorí vyhrali vlani. 

Správa, ktorú dnes zverejnia, tento rok prvýkrát brala do úvahy aj to, ako sa v jednotlivých krajinách darí imigrantom. Spokojnosť prisťahovalcov  posudzovali v 117 hodnotených krajinách.

Ďalšími kritériami sú priemerná dĺžka života, sociálna podpora, HDP, miera korupcie, bezpečnosť či sloboda rozhodovania.

Slovensko, ktoré bolo minulý rok 40.-te, si tohrto roku polepšilo a je na 39. mieste. Česko sa z vlaňajšieho 23. miesta posunulo na 21. priečku.

Hodnotilo sa aj šťastie imigrantov

Od prvej správy dominujú rebríčku "šťastných krajín" severské štáty. Destiatku najšťastnejších si pozrite v galérii:

Ekonóm John Helliwell, emeritný profesor Univerzity Britskej Kolumbie, ktorý sa podieľal na vypracovaní správy, upozornil na to, že prvých desať krajín malo najvyššie skóre nielen v celkovom šťastí občanov, ale aj v spokojnosti imigrantov.

"Najzaujímavejším zistením je nápadný súlad v šťastí imigrantov a tých, ktorí sa v danej krajine narodili," povedal Helliwell. "Migranti, ktorí sa prisťahujú do šťastnejších krajín, z toho ťažia, zatiaľ čo migranti, ktorí sa presťahujú do menej šťastných krajín, strácajú," dodal Helliwell.

Podľa neho je pocit šťastia v spoločnosti zrejme nákazlivý. Vo Fínsku, ktoré má 5,5 milióna obyvateľov, žije 300 tisíc cudzincov a obyvateľov s cudzími koreňmi. Najviac imigrantov je vo Fínsku z iných európskych krajín, sú tu ale aj komunity Afgancov, Číňanov, Iračanov či Somálčanov.

USA kleslo, zažíva krízu

Spojené štáty spadli z vlaňajšieho 14. miesta na 18. pozíciu. Správa uvádza pre tento pokles niekoľko dôvodov: "USA zažívajú krízu verejného zdravia, ktorá zahŕňa epidémiu obezity, závislosť od opiátov a depresívne poruchy."

Dokument poukazuje tiež na to, že spoločensko-politický systém v Spojených štátoch vytvára v porovnaní s inými, podobne bohatými krajinami väčšie nerovnosti v príjmoch, čo je jeden z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k nespokojnosti občanov.

Okrem toho vraj v USA klesá "dôvera, veľkorysosť a sociálna podpora". Výkonný predseda Inštitútu pre výskum šťastia Meik Wiking uviedol, že pätica severských krajín, ktorá sa spoľahlivo v rebríčku umiestňuje na popredných priečkach, dokáže poskytnúť svojim obyvateľom ako dostatočnú mieru osobnej slobody, tak sociálne zabezpečenie.

To sú výhody prekonávajúcie aj skutočnosť, že občania týchto krajín musia platiť "jedny z najvyšších daní na svete". "Stručne povedané, severské krajiny vedia dobre premeniť bohatstvo v blahobyt," podotýka Wiking.