Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2018, 12:04

V obľúbenej turistickej destinácii predĺžili výnimočný stav

Tuniský prezident Kajdy Sibsí o sedem mesiacov predĺžil výnimočný stav v krajine.

V obľúbenej turistickej destinácii predĺžili výnimočný stav
Zdroj: Pixabay

Výnimočný stav bude trvať do polovice októbra a ide o vôbec najdlhší termín pre toto mimoriadne opatrenie. Tunis ho začal vyhlasovať po atentátoch v roku 2015.

Jedným z dôvodov mimoriadne dlhého termínu je podľa prezidentovej kancelárie snaha zaistiť bezpečnosť pri voľbách, počas pôstneho mesiaca ramadánu a tiež v turistickej sezóne.

Prezident povedal, že sa poradil s vládou aj s vedením parlamentu. V Tunisku sa majú 6. mája konať niekoľkokrát odložené miestne voľby, ktoré budú prvé po revolúcii v roku 2011.

V polovici mája potom začne islamský pôstny mesiac ramadán. Tunisko tiež dúfa v početný návrat turistov, ktorí sa po atentátoch začali severoafrickej krajine vyhýbať.

Výnimočný stav rozširuje právomoci poriadkových síl, umožňuje zakázať štrajky a zhromaždenia zvolané "za účelom provokácie a šírenia nepokoja" a povoľuje tiež kontrolu tlače.

V roku 2015 sa v Tunisku odohrali tri veľké atentáty, ku ktorým sa prihlásil radikálny Islamský štát. Po treťom útoku bol výnimočný stav obnovovaný vždy na niekoľko mesiacov.

Tuniské úrady tvrdia, že od roku 2015 sa bezpečnostná situácia zásadne zlepšila, aj keď obavy stále vyvoláva chaos v susednej Líbyi.

Ticketportal.sk