Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2021, 00:00

Toto je Balkán s modernou tvárou

  • Hoci je to jedna z najstarších európskych metropol vôbec, prekvapí vás svojou mladou tvárou.
  • Počas prechádzky pešou zónou Vitoša plnou reštaurácií, barov či módnych predajní nadobudnete naliehavý pocit, že ste na dovolenke v niektorom zo stredomorských letovísk.
  • Pohľad na centrum Sofie s panorámou vyrastajúcich mrakodrapov vás zase ubezpečí, že ste navštívili sídlo moderného štátu Európskej únie.
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Prečo nie?", ktorý vychádza ako príloha k Hospodárskym novinám.
Toto je Balkán s modernou tvárou
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

V Sofii vás čaká rôznorodá paleta vôní, farieb a chutí. Hlavné mesto Bulharska má jeden a pol milióna obyvateľov. Keby sme vám už neprezradili, o akom meste bude reč, mohli by sme začať kvízovou otázkou: Ktorá európska metropola má prakticky na jednom mieste chrámy štyroch hlavných svetových náboženstiev – katolíckej i pravoslávnej cirkvi, judaizmu a islamu? Áno, hádate správne, Sofia.

Pri prehliadke centra to budete mať doslova kúsok medzi Katedrálami svätého Jozefa a svätej Nedele, Sofijskou synagógou a mešitou Baňa Baši. „Toto mesto, ale aj celá naša krajina sú známe bezproblémovým spolunažívaním zástupcov všetkých náboženstiev. Napríklad moslimov žije v Sofii asi 200-tisíc. Islamské tradície pochádzajú ešte z čias, keď Bulharsko bolo pod nadvládou Osmanov. Žiadne náboženské konflikty tu však nie sú. Všetci dobre vieme, že na Balkáne to je skôr výnimka,“ vysvetľuje sprievodca Vanjo Furnadžiev.

Prechádzka históriou

Metropola má okrem mora hádam všetky turistické lákadlá. Tým hlavným je história. Niet sa čo čudovať – stopy prvého ľudského osídlenia sa tu datujú do siedmeho tisícročia pred naším letopočtom.

Sofia tak patrí do zlatej siene európskej histórie spolu s takými metropolami, ako sú Rím či Atény.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.