29.10.2017, 00:00

V Číne si plnia sen o zelenšej budúcnosti: na trať sa dostala električka s vodíkovým pohonom

Čína v poslednej dobe kladie veľký dôraz na ekologickejšie možnosti dopravy.

električka trať bratislava petržalka
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Prvá komerčne prevádzkovaná vodíková električka na svete v piatok vycestovala na koľaje mesta Tangshan na severovýchode Číny, napísala agentúra Nová Čína. Súprava čínskeho výrobcu CRRC absolvovala na svojej trase počas prvého dňa niekoľko ciest a odviezla celkom 300 cestujúcich. Električka podľa čínskej agentúry neprodukuje žiadne splodiny, vypúšťa iba vodu.

Poháňaná vodíkovými článkami a tzv. superkondenzátormi prejde na jedno doplnenie vodíka až 40 kilometrov pri maximálnej rýchlosti 70 kilometrov za hodinu. Jedna súprava odvezie 336 cestujúcich, dotankovanie vodíka podľa výrobcu zaberie 15 minút.

"Cesta bola veľmi pohodlná a užívala som si výhľad z okien," povedala o jazde v bezemisnej električke obyvateľka Tchang-šanu Su. Štátom vlastnená spoločnosť CRRC nový dopravný prostriedok podľa agentúry Nová Čína vyvíjala štyri roky.

Čínska vláda kladie v poslednej dobe na prechod k ekologickejším spôsobom dopravy veľký dôraz. Podľa amerického denníka The New York Times sa tento rok stala najväčším podporovateľom elektrických áut na svete, pričom si stanovila cieľ mať do roku 2025 pätinu automobilov v krajine na alternatívne pohony. Čína je v súčasnosti najväčším výrobcom a distribútorom elektrických áut na svete.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.