13.10.2017, 14:01

Exotika na jeseň za minimum nákladov. Jedna z destinácií pokorila aj Chorvátsko

„Choďte tam, kde sa ešte nedostal valec turistického priemyslu,“ hovorí blogger Martin Navrátil z portálu Travelistan.

Asi najbližšia exotika, kde je perfektná kombinácia oddychu a spoznávania, je Maroko. Táto arabská krajina ponúka mnoho možností pre milovníkov histórie na malom priestore. Každý deň je ako strana v knihe Tisíc a jednej noci. Nielen nádherné mesto Fés, kde sa viete príjemne stratiť v stredovekých uličkách, ale aj rôzne dediny ako napríklad Chefchaouen, ktoré je celé namaľované do modrej farby. Alebo ste milovníkom rímskej architektúry? Viete, že krajšiu antickú kultúru uvidíte než napríklad v Ríme? Ak tomu pridáte aj nekonečné pláže pri Agadire či skvelú miestnu kuchyňu, budete viac než nadšený z vašej dobrodružnej dovolenky.

Doprava do Maroka

Maroko má veľmi dobré letecké spojenie so svetom. Z Európy sem lieta niekoľko leteckých spoločností. Ak rozmýšľate spojiť návštevu Maroka s inou krajinou, tak najlepšou voľbou je Španielsko. Do Španielska lieta niekoľko nízkonákladových leteckých spoločností.

Vnútroštátna doprava
Pokiaľ ide o dopravu v rámci Maroka, asi najlepšou voľbou je prenájom auta. Nielen, že ceny za prenájom sú veľmi nízke, ale aj značenie ciest je veľmi prehľadné. Dnes si už môžete stiahnuť skvelé offline mapy do mobilov a tie vás navedú na konkrétne miesto. Diaľnice spájajú Tangir, Casablancu, Fés, Marakéš a Agadir. Mimo diaľnic sú cesty takisto na dobrej úrovni.
•       prenájom auta sa pohybuje od 25 eur na deň
•       najlepšie sa prenajíma auto na letisku po pristátí
•       z hľadiska ceny je najlepšie vrátiť auto tam, kde ste si ho požičali
•       na prenajatie auta vám stačí (slovenský/európsky) vodičský preukaz
•       jazdí sa vpravo a dopravné predpisy sú v zásade totožné s tými našimi.
•       väčšina áut má manuálnu prevodovku. Ak preferujete automat, ten je často veľmi drahý a takéto auto si treba rezervovať výrazne dopredu
•       benzín stojí približne 0,9 eur/liter
•       diaľnice sú spoplatnené, ale nejde o žiadnu veľkú sumu. Napríklad na trase Casablanca – Rabat (85 km) zaplatíte približne tri eurá
•       parkoviská v centre mesta sú spoplatnené. Dajú sa nájsť parkoviská za dve eurá na 24 hodín
•       v meste je doprava trošku chaotická a musíte veľa vecí predvídať

Autobus: ak chcete cestovať autobusmi, tak asi najlepšou voľbou je autobusová spoločnosť CTM. Ponúka najlepší servis a chodí viac-menej načas. Cestovný lístok a informácie o cenách nájdete na http://www.ctm.ma/. Je lepšie si to rezervovať dopredu. Samozrejme, že sú aj iné dopravné spoločnosti a lacnejšie. Tu skôr ide o váš osobný komfort.

Víza
Do Maroka nepotrebujeme víza

Ceny

Ubytovanie v hoteli sa pohybuje od 20 eur, na ulici si kúpite jedlo od 1,5 eur a za jedlo v reštaurácii zaplatíte priemerne od troch eur.
Zdroj: Flickr

Každým rokom viac a viac ľudí spoznáva exotické kúty sveta. Cestovanie je oveľa jednoduchšie a dostupnejšie. So slovenským pasom už nepotrebujeme víza do viac než 100 krajín sveta, letecká doprava je omnoho lacnejšia ako pred piatimi rokmi a informácie sa vyhľadávajú ľahšie ako v dobe "temna“, keď nebol internet.

To má aj svoje negatíva, jedným z nich je, že miesta, ktoré boli pred desiatimi rokmi prázdne, sú dnes zaplavené turistami. Mnoho ľudí sa ma pýta, kam by mali ísť. Rozmýšľajte dopredu a vyberajte si miesta, ktoré sa raz stanú budúcimi Seychelami či Maldivami. Blogger Martin Navrátil z portálu Travelistan prináša destinácie, ktoré vám zaručia dávku exotiky za minimum nákladov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.