25.09.2017, 00:01

Chcú ukázať, že na to majú. Poliaci stavajú z eurofondov výnimočnú architektúru. Prečo sa to u nás nedá?

Poliaci nás všetkých predbehli, aspoň čo sa týka architektúry.

Dvojica architektov – Talian Fabrizio Barozzi a Španiel Alberto Vegia sa pri stavbe budovy filharmónie v Štetíne inšpirovali historickým kontextom. Na mieste, kde kedysi stál koncertný dom, navrhli impozantnú budovu. Jan Šépka je presvedčený, že filharmónia robí mestu veľkú službu: „Okrem toho, že plní funkciu koncertnej sály, láka aj turistov, generuje peniaze z cestovného ruchu a služieb. Je to veľmi krásna stavba. Objekt je biely, ide o zhluk akoby domčekov. Filharmónia sa stala dominantou mesta, v noci svieti a púta pozornosť.“ Stavba získala Európsku cenu za architektúru Mies van der Rohe, ako prvá zo stavieb v postsocialistických krajinách. „Z architektonického hľadiska je stavba zaujímavá, ale neodpustím si drobnú kritiku. Zdá sa mi, že interiér filharmónie nekorešponduje s vonkajšou podobou, ale to je iba môj názor,“ hodnotí Šépka.
Zdroj: Filharmonia Štetín

 U našich severných susedov stavajú každoročne významné diela. Budova filharmónie v Štetíne dokonca získala v roku 2015 prestížnu Európsku cenu za architektúru – Mies van der Rohe. Stalo sa to vôbec po prvýkrát, že toto ocenenie putovalo do krajiny bývalého východného bloku.

​„Poliaci využili to, s čím máme na Slovensku a v Česku problém. A to sú európske dotácie. V Poľsku pochopili, že peniaze z európskych fondov sú veľkou príležitosťou,“ hovorí o rozmachu poľskej architektúry významný český architekt a člen medzinárodnej poroty CE.ZA.AR 2017 Jan Šépka. Poľským mestám chýbali významné kultúrne stavby. Štát zobral zodpovednosť do vlastných rúk a podporoval významné medzinárodné architektonické súťaže. Z nich postupne vznikali projekty na múzeá, galérie, koncertné siene či výstaviská. Úspech poľskej architektúry vo svete je zásadný: „Keď si zoberiete akékoľvek renomované svetové časopisy o dizajne a architektúre, bežne v nich nájdete pozitívne príklady z Poľska.“

Celý článok si môžete prečítať v magazíne prečo nie?! Už v pondelok 25.9. 2017 vychádza ako príloha Hospodárskych novín. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.