Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2017, 15:11

Austrálska kaviareň zaviedla „mužskú daň“. Poukazuje ňou na rozdielne platy

Muži platia viac. Takúto politiku zaviedla kaviareň v austrálskom meste Melbourne. Podnik, ktorý je podľa majiteľky „od žien pre ženy“ totiž zaviedol takzvanú „mužskú daň“. Nie všetci sú však s týmto rozhodnutím spokojní.

Austrálska kaviareň zaviedla „mužskú daň“. Poukazuje ňou na rozdielne platy
Zdroj: Facebook

Alex O'Brienová, ktorá vlastní vegánsku kaviareň Handsome Her chce dať ženským zákazníčkam lepšie ceny. Pripomína, aké sú rozdiely v platoch mužov a žien v krajine, píše Mirror. Dámy majú zároveň možnosť sa prednostne posadiť. 

Zdroj: Facebook

​Akákoľvek cena sa tak v podniku pánom navýši o 18 percent. Presne taký bol totiž priemerný rozdiel v odmeňovaní mužov a žien v Austrálii v roku 2016. Ženy by teda museli pracovať ďalších 65 dní za rok, aby dostali na výplatu rovnako ako muži.

„Muži sú tu samozrejme veľmi vítaní a príplatok nie je povinný. Ak ho odmietnu zaplatiť, nevyhodíme ich von, je to len príležitosť urobiť niečo dobré," hovorí Alex. „Mužská daň“ v kaviarni platí vždy jeden týždeň v mesiaci. Všetky peniaze, ktoré  z dane zarobia, pôjdu na charitu, ktorá pomáha ženám v tiesni.

Väčšina zákazníkov a miestni obyvatelia túto iniciatívu podporujú. Našli sa však aj takí, čo tvrdia, že ide o diskrimináciu.

Zaujímavosťou je, že v Austrálii je podľa zákona z roku 1984 nezákonné poskytovať tovary alebo služby alebo sprístupniť zariadenia na diskrimináciu inej osoby na základe pohlavia.

Ticketportal.sk