05.08.2017, 07:00

Vedú v popularite. Tieto regióny Slovenska navštevujú turisti najradšej

Počet turistov, ktorí sa rozhodli stráviť dovolenku na Slovensku, v posledných dvoch rokoch rastie. V roku 2016 to bolo o 16 percent.

Poľana ako vulkán stratila svoju možnosť chrliť lávu a vyhrážať sa svojim obyvateľom hustým dymom. Od roku 1981 je chránenou krajinou oblasťou. Menej osídlená časť Poľany dovoľuje navštíviť miesto, kde stále vládne príroda.
Zdroj: podpolanie.sk

Rastúci záujem o ubytovanie pritom vidno naprieč regiónmi Slovenska. Jediným regiónom, kde sa počet turistov v minulom roku výraznejšie znížil, bol Novohrad, teda okolie Lučenca. Počet turistov tu klesol o 13 percent.

Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank vypracovanej na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Počet prenocovaní dovolenkárov mierne, o dve percentá klesal aj v regiónoch Dolného Zemplína a Dolného Považia. Dôvodom bolo skracovanie dĺžky pobytov.

"Ani posledné roky totiž nezvrátili dlhodobejší trend skracovania dovolenkových pobytov. V priemere v jednom ubytovacom zariadení strávili turisti v roku 2016 historicky najmenej, len 2,8 nocí, z toho zahraniční návštevníci len 2,5 nocí," priblížil analytik banky Ľubomír Koršňák.

Najnavštevovanejšie regióny

Rovnako sa podľa neho nič nezmenilo ani na pozícií slovenských regiónov v turizme. Najnavštevovanejšími regiónmi Slovenska tak ostávajú regióny Liptova, Vysokých Tatier a Bratislavy.

​​Nadpriemerný záujem turistov hlásia aj silné kúpeľné regióny ako Podpoľanie, kde sú kúpele Sliač a Kováčová, Zamagurie s kúpeľmi Vyšné Ružbachy a Pieninským národným parkom či Turiec s kúpeľmi Turčianske Teplice.

​Podobne aj Horné Považie s kúpeľmi Rajecké Teplice, silným turistickým magnetom tu je aj okolie Terchovej a nadpriemerné návštevy vykazuje aj región Horehronia. "Na opačnom konci rebríčka nájdeme regióny Novohradu, Zemplína či Kysúc," dodal analytik.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.