Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2017, 00:01

Ešte dnes môžete hlasovať o Cenu verejnosti CE-ZA-AR 2017. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru a rozhodnite

Byt v kláštore, synagógy, reštaurácie aj rodinné domy. Slovenská komora architektov zverejnila nominácie na prestížnu cenu CE-ZA-AR 2017.

Ešte dnes môžete hlasovať o Cenu verejnosti CE-ZA-AR 2017. Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru a rozhodnite
Zdroj: CE.ZA.AR: foto Nicole Lieskovská

Hlasovať v Cene verejnosti môžete TU. 

Porotcovia vybrali nominované diela do piatich kategórií. Tento rok sa výnimočne nebude udeľovať CE-ZA-AR  2017 za kategóriu Bytové domy: „Vzhľadom na štatút Ceny, ktorý hovorí, že kategória môže byť hodnotená iba v prípade, ak sa do nej prihlási šesť a viac diel, sme, bohužiaľ, tento rok nemohli spomenutú kategóriu hodnotiť,“ hovorí Oľga Miháliková, projektová manažérka Ceny CE∙ZA∙AR.

„Je to možno istým spôsobom odraz doby alebo fakt, že práve tento druh diela je časovo veľmi náročný, mnohé diela sú vo fáze pred dokončením, a tak sa ich autori rozhodli neprihlásiť,“ dodala Miháliková.

Predseda medzinárodnej poroty rakúsky architekt Juri Troy zdôrazinil, že diela, ktoré vyberali museli byť zaujímavé, inširatívne. Pekný dizajn je však podľa neho málo. CE-ZA-AR hľadá výnimočnú architektúru s príbehom a kontextom ku komunite, okoliu a životnému prostrediu. "Chýbajú mi verejné priestory ako školy, škôlky, hasičské stanice alebo divadlá."


Český architek Jan Šépka si myslí, že je to rovnaké ako u nich: „práve rovnako ako v Čechách je odrazom toho, že politické špičky tak na národnej ako i lokálnej úrovni nekladú dôraz na umenie a kultúru bývania ako i verejných priestorov". Ceny CE-ZA-AR 2017 vyhlásia 5. októbra 2017 v Bratislave. 

V galérii si pozrite kompletný prehľad nominovaných diel. Toto je najlepšia architektúra na Slovensku za rok 2017.