08.07.2017, 00:01

Unikátny dom je na predaj. Betónovú vežu v Anglicku postavil výstredný sudca

Veža Sway Tower vysoká 66 metrov z roku 1879 stojí v anglickom prístavnom meste Lymington. Ak milujete netradičné bývanie, výšky a ďaleké výhľady do krajiny, môžete si štrnásťposchodovú historickú stavbu teraz kúpiť za dva milióny libier.

Výškový dom je teraz na predaj za dva milióny libier.
Zdroj: Koláž iDNES.cz

Neobyčajný objekt si nechal postaviť excentrický sudca Andrew Peterson, ktorý pracoval pred odchodom do dôchodku v roku 1870 na najvyššom súde v Kalkate. Peterson sa po návrate z Indie rozhodol, že dá nezamestnaným mužom v Lymingtone prácu, píše iDNES.

Napadla mu stavba obytnej betónovej veže, o ktorej sa radil prostredníctvom spirituálneho médiá, s duchom sira Christophera Wrena, ktorý bol vo svojej dobe, v 17. storočí, najslávnejším anglickým architektom. Wren Petersona k stavbe vraj povzbudil a mohlo sa začať kopať.

​Na stavbe za vtedajších 30-tisíc libier pracovalo 40 robotníkov sedem rokov. Postavili vežu vysokú 66 metrov so schodiskovou polygonálnou vežou s 330 schodmi. Základy stavby tvoria betón s hrúbkou 61 centimetrov a nad zemou má 30,5 metra. Podlahy v každom zo 14 podlaží sú podopreté železnými nosníkmi.

Vežový dom má desať miestností a štyri spálne s vlastnou kúpeľňou a toaletou. Obývacia izba s kamenným klenutým vstupom má vysoký strop a je zariadená dobovým nábytkom. Pôvodný krb nahradili krbové kachle.

Veža má dve nové presklené prístavby so zimnou záhradou, prijímacie miestností a krytý vyhrievaný bazén. Na záhrade je garáž a tenisový kurt. Posledné tri podlažia využívajú v súčasnosti poskytovatelia telekomunikačných služieb. Vysielače prinášajú ročne zisk 34-tisíc libier.

Nehnuteľnosť je najvyššou nespevnenou betónovou konštrukciou na svete. Stavba je od roku 1975 pamiatkovo chránená a naposledy prešla renováciou v roku 1990.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.