06.07.2017, 11:15

Milióny rastlín pohltia desaťtisíce ton znečisťujúcich látok. V Číne postavia revolučné zelené mesto

Milióny rastlín pohltia desaťtisíce ton znečisťujúcich látok. V Číne postavia revolučné zelené mesto
Zdroj: Stefano Boeri Architetti

V blízkosti juhočínskeho mesta Liou-čou vyrastie do troch rokov podľa návrhu talianskeho architekta Stefana Boeriho "lesné mesto". Medzi 40 000 stromami a takmer miliónom rastlín bude žiť 30 000 ľudí. Vďaka stromom a rastlinám mesto pohltí ročne 10 000 ton oxidu uhličitého (CO2), 57 ton znečisťujúcich látok a vyprodukuje 900 ton kyslíka, uvádza web architektovho štúdia.

"Lesné mesto" postavia na sever od mesta Liou-Čou v hornatej čínskej autonómnej oblasti Kuang-si a bude sa rozprestierať na 175 hektároch pozdĺž rieky Liou-Tiana. Spojenie medzi Liou-čou a novým zeleným mestom budú obstarávať rýchlovlaky a elektromobily. Vedľa rezidenčných častí mesta budú vybudované aj dve školy a nemocnice, počíta sa s priestorom venovaným obchodu i odpočinku.

Plánuje sa tiež využitie geotermálnej energie a solárnych panelov. Snahou je, aby mesto bolo energeticky nezávislé.

"Vďaka rastlinám v parkoch a záhradách, ale tiež v uliciach a na fasádach domov prispeje toto energeticky nezávislé mesto k zlepšeniu kvality ovzdušia, zníženiu priemernej teploty, vytvoria sa hlukové bariéry a zlepší sa biodiverzita," vymenúva pozitívny dopad projektu web štúdia architektov.

​Taliansky architekt a urbanista Stefano Boeri sa preslávil okrem iného konceptom "vertikálneho lesa", modelom obytnej budovy vysadenej rastlinami, alebo stavbou multifunkčného kongresového centra Villa Mediterranée v juhofrancúzskom Marseille.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.