Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2017, 10:27

Dizajn v bratislavskom Starom Meste. Medzi Európskou elitou sa zaskvejú aj Slováci

Festival v rôznych lokalitách Starého Mesta, ktoré opäť ožíva tým najlepším zo súčasného svetového i domáceho dizajnu, potrvá do 11. júna.

Dizajn v bratislavskom Starom Meste. Medzi Európskou elitou sa zaskvejú aj Slováci
Zdroj: Facebook/Bratislava Design Week

Hlavnou témou 9. ročníka dizajnérskej prehliadky Bratislava Design Week (BADW), ktorý otvorili v utorok (6. 6.) v hlavnom meste, je Limit.

"Limit vnímame v širokom slova zmysle ako závažný faktor pri vzniku dizajnérskeho objektu a celkovo pri tvorbe. Je hranicou, ale aj provokatívnym hnacím motorom," objasnila výber motívu BAWD jeho riaditeľka Ľubica Hustá.

To bude podľa organizátorov nosným prvkom najmä na kurátorských výstavách a site specific inštaláciách, tiež bude otázkou počas viacerých diskusií a prednášok. Kurátorské medzinárodné výstavy sú situované v reprezentatívnych priestoroch Zoya Gallery na Ventúrskej ulici, ďalšou centrálou festivalu je opustená budova na Laurinskej 14 nad kaviarňou Urban House, kde svoje práce prezentujú dizajnéri a dizajnérske kolekcie prihlásené vo výzve Open Call.

Treťou centrálou pre inštalácie je kostol Klarisky, kde sa uskutoční aj medzinárodná konferencia BADW Design Lectures a slávnostné odovzdávanie cien Design Week Awards.

Mladá dizajnérska elita Európy

Medzi zahraničnými hosťami figurujú Sander Wassink, výrazný talent súčasnej holandskej dizajnérskej scény, pôvodom Milánčan Guglielmo Poletti, aktuálne žijúci v Eidhovene, rakúske štúdio Vandaseye, českí dizajnéri Jakub Berdych, Tadeáš Podracký či Markéta Kratochvílová a Kateřina Plamitzerová, ale aj Francúz Samy Rio či španielsky dizajnér Jorge Penadés. Svoje objekty odprezentujú na výstave Ustálená hladina, predstavia sa tiež prednáškami na festivalovej konferencii.

Do site specific inštalácií organizátori tento rok prizvali najmä slovenských tvorcov, napríklad kurátorský projekt architektonického štúdia PLURAL (Martin Jančok a Michal Janák) s cieľom vytvoriť dočasnú architektúru priestoru, pracujúcu s témou limit. V gotických Klariskách zase umelci mladšej generácie Jaroslav Kyša a Juraj Rattaj realizujú dielo na pomedzí súčasného umenia a dizajnu.

K ďalším inštaláciám boli vyzvaní víťazi minulých ročníkov Design Week Awards (Mejd, Allt, Rudolf Rusňák, Lucia Gašparovičová a Braňo Laho) v nimi vybraných prevádzkach a priestoroch v Starom Meste - opäť na tému Limit.

Tento rok sa BADW po prvý raz prepojil aj s festivalom SELF (Festival o presahoch grafického dizajnu, kultúry a spoločnosti).

Súčasťou festivalu sú prednášky, debaty, workshopy pre laikov i profesionálov, dielne pre deti a hudobný program.