Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2017, 09:02

Zaha Hadidová. Pozrite sa, ako svetoznáma architektka zmení Bratislavu

Zaha Hadid
Zdroj: Reuters

Svetoznáma architektka Zaha Hadid nakreslila bratislavský projekt Čulenova, ktorý zahŕňa výstavbu troch viac ako stometrových vežiakov. Zaujímavý je hlavne oválnym tvarom, ktorý je dielom architektky. Okrem toho aj veľkým množstvom zelene a netradičnou architektúrou.

Zaha Hadid, ktorá zomrela 31. marca 2016 vo veku 65 rokov, bola iracká architektka charakteristická originálnym futuristickým rukopisom. Jej projekty sú v metropolách ako Londýn, Rím, Viedeň, Abú Zabí či Sydney. Za svoju tvorbu získala prestížnu Pritzkerovu cenu, ktorá je považovaná za Nobelovu cenu v architektúre.

​​Za svoje stavby získala aj veľa iných prestížnych cien po celom svete. Študovala v libanonskom Bejrúte a v Londýne. Od roku 1979 viedla svoj ateliér Zaha Hadid Architects. Okrem toho vyučovala na londýnskej Univerzite architektúry a hosťovala na univerzitách ako Harvard či Yale. Učila tiež na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni.

​Hadid sa narodila v irackom Bagdade, na Americkej univerzite v Bejrúte vyštudovala matematiku. Neskôr sa kvôli štúdiu architektúry presťahovala do Londýna.

Jej prvým realizovaným dielom bola v roku 1993 hasičská stanica firmy Vitra v nemeckom Weili nad Rýnom. Prelomovou pre ňu podľa odborníkov bola stavba Rosenthalovho strediska pre súčasné umenie v Cincinnati v roku 2003. V denníku New York Times vtedy napísali, že je to "najvýznamnejšia budova postavená v Spojených štátoch od doby studenej vojny".

"Mala najväčší vplyv zo všetkých architektov posledných desaťročí," povedal iracký premiér Hajdar Abádí britskému denníku The Guardian. Podľa britského architekta Richarda Rogersa, autora parížskeho kultúrneho Centra Georgesa Pompidoua, bola náhla smrť Zahy Hadid veľkou stratou pre svetovú architektúru.