04.03.2017, 00:01

Na dom spotrebovali 12-tisíc fliaš od šampanského. Stavali ho dva roky

Nápad mladého Rusa postaviť dom z fliaš od šampanského znel možno trochu šialene, ale keď mladík tragicky zahynul, rozhodol sa otec a jeho starší brat dotiahnuť tento nápad do konca. Zbierať fľaše im pomohla celá dedina.

Na dom spotrebovali 12-tisíc fliaš od šampanského. Stavali ho dva roky
Zdroj: KameraOne hub

V dedine neďaleko Čeľabinsku majú novú atrakciu, dom postavený z 12-tisíc fliaš od šampanského (presnejšie ruského sektu, pretože názov "champagne" môže mať iba víno vyrobené vo Francúzsku v oblasti Champagne-Ardenne, má štatút chráneného miesta pôvodu).

Eldar Ilčibajev, starší brat autora nápadu, sa spoločne s otcom pustil do stavby pred dvoma rokmi, píše idnes.

​Na základy domu použili kamenné bloky, základnú konštrukciu domu potom postavili z drevených trámov. Fľaše starostlivo skladali, medzery vyplnili cementom a vypenili polyuretánom.

Materiál na stavbu nezískavali vlastným pričinením čiže vypitím, fľaše im pomáhala zbierať celá dedina. Ďalšie si obstarali v Čeľabinsku v zberni výmenou za iné fľaše. Práve zháňanie skleneného materiálu pretiahlo celú stavbu na dva roky. Dom sa stal rýchlo atrakciou, ktorá priťahuje turistov do dediny.

Fľaše miesto tehál? Nič neobvyklé

Stavieb vytvorených z fliaš možno nájsť po svete veľa. Napríklad už v roku 1956 sa vtedy šesťdesiatročná Tressa Prisbrey rozhodla postaviť v Kalifornii z fliaš celú dedinku vrátane meditačného centra.

Od roku 1996 je "Bottle Village Grandma Prisbrey" dokonca kalifornskou historickou pamiatkou registrovanou v národnom zozname. Tressa vraj použila stotisíc, ale možno milión fliaš na svoju sklenenú dedinu, odhady sa značne rozchádzajú.

Ďalší stavitelia používajú na stavby podobných domov fľaše od piva, ktoré dopĺňajú pneumatikami, obľúbené sú aj PET fľaše. Doslova celebritou v stavaní z takéhoto odpadu sa stal americký architekt Michael Reynolds.

Jeden dom postavil Reynolds v roku 2012 aj neďaleko Prahy. Len sklenených fliaš, ktoré jeho pomocníci a nadšenci zbierali asi rok dopredu, tu použil približne 13 500 kusov. Ideálnym "náleziskom" bolo pre zberačov okolie diskoték. Vo veľkom sa tu ale na stavbu použili aj pneumatiky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.