Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2017, 11:54

Nikdy nebude vyzerať rovnako. V Dubaji chcú postaviť mrakodrap s otočnými poschodiami

Nikdy nebude vyzerať rovnako. V Dubaji chcú postaviť mrakodrap s otočnými poschodiami
Zdroj: youtube

V Dubaji pripravujú stavbu výškovej budovy, ktorá sa bude premieňať pred očami vďaka otočným prvkom. Dynamický mrakodrap navrhol architekt talianskeho a izraelského pôvodu David Fisher, podľa ktorého sa budú jednotlivé poschodia otáčať veľmi opatrne a nebude počuť žiaden zvuk.

Dubaj je známy exkluzívnou architektúrou a o dynamickej výškovej budove sa tam začalo prvýkrát hovoriť v roku 2008, avšak projekt bol odložený. Ani teraz, kedy sa objavili konštrukčné detaily, ešte nebolo oznámené, kedy sa začne so stavbou ani kde bude stáť.

"Nebude nikdy vyzerať rovnako. Poschodie sa bude otáčať veľmi pomaly, nič nebudete počuť," povedal Fisher. Podľa neho sa budú byty môcť otáčať jednotlivo o 360 stupňov rýchlosťou, ktorú si bude možné prispôsobiť.

Stredom stavby bude prechádzať pevná jednotka, v ktorej bude umiestnený výťah, a ku ktorej budú pripojené jednotlivé byty.

Stavba má byť napojená na veterné turbíny, ktoré budú medzi jednotlivými poschodiami, takže má byť sebestačná pri zásobovaní elektrinou. "Je to zelená elektráreň a tá bude dodávať elektrinu celej stavbe," povedal Fisher.

Svetovú novinku bude tiež to, že pôjde o prvý prefabrikovaný mrakodrap, pretože jednotlivé byty budú vyrobené mimo stavby a na centrálnu vežu budú zavesené už hotové. Získať byt v tejto budove bude ale drahé: predbežne sa počíta, že môže stáť okolo 30 miliónov dolárov.

Ticketportal.sk