17.12.2016, 00:00

Stavebnícka renesancia? Navrhli dom, ktorý sa povodniam môže vysmiať

Keď prídu povodne, doslova vypláva nad hladinu.

Stavebnícka renesancia? Navrhli dom, ktorý sa povodniam môže vysmiať
Zdroj: Larkfleet Group

Rodinný domček so špeciálnymi mechanickými zdvihákmi je dielom britskej stavebnej spoločnosti Larkfleet Group. Tá vytvorila revolučnú stavbu hmotnosti 72 ton, v ktorej sa škody z veľkej vody nikto nemusí báť, píše český iDnes.

​Stavebná a developerská firma Larkfleet Group požiadala o stavebné povolenie zdvíhacieho domu. Návrhári by ho chceli čo najskôr začať testovať.

Dom s ôsmimi mechanickými zdviháky nemôže ale stáť na tradičných základoch, je potrebné ho vystavať na oceľových vencoch.

​Vývojári vyhlasujú, že stavba bude mať modulárnu oceľovú konštrukciu a možno ho rozobrať a znovu postaviť na inom mieste. Kto nechce využiť zdviháky, stačí nehnuteľnosť usadiť na bežnú základovú dosku.

Ak získa spoločnosť stavebné povolenie, postaví experimentálny rodinný dom s troma spálňami v obci Weston Hills v grófstve Lincolnshire na východe Anglicka počas roka 2017.

​Zdvíhací systém budú odborníci testovať a udržiavať po dobu piatich rokov. Elektrickú energiu zaistia solárne panely.

Agentúra pre životné prostredie plánuje, že by sa dome v prípade záplav rýchlo zdvihol, ale obyvatelia by ho predsa museli opustiť počas nariadenej evakuácie.

​Nehnuteľnosť by však ďalej v prípade potreby prijímala energiu z batérií pre akumuláciu energie a strešných solárnych panelov. Vodu a odpady riešia ohybné hadice.

Autori si od zdvíhacieho domu sľubujú, že vyrieši bytovú krízu. Vo Veľkej Británii totiž dopyt po novom bývaní vysoko prevyšuje ponuku. S týmto špeciálnym domom by sa mohlo začať stavať aj na pozemkoch, ktoré môžu byť ohrozené povodňami.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.