Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2016, 00:00

Ľudia despoticky hromadia veci, tvrdí odborník. Štyri rady, ako z domova nespraviť sklad

Máte stále problém urobiť si doma generálny poriadok? Priveľa vecí a rozhádzaná domácnosť vás môže ovplyvňovať aj psychicky.

Ľudia despoticky hromadia veci, tvrdí odborník. Štyri rady, ako z domova nespraviť sklad
Zdroj: Flickr.com

Expert na poriadok a autor bestsellerov Peter Walsh analyzoval stovky domovov v snahe pomôcť ľuďom  vymaniť sa z ich doslova despotickej naviazanosti na hmotné veci, ktorá im v konečnom dôsledku otravuje život.

Majú vám chvíle strávené doma prinášať radosť alebo záťaž? Walshov stručný návod ako generálne upratať a pretriediť svoj osobný "inventár", zverejnil Rodalesorganiclife.com.

Ako odborník tvrdí, odstránenie všetkého nadbytočného nám samovoľne pomôže upratať si aj vo vlastnom živote. Má to totiž pozitívne vedľajšie účinky - mnoho ľudí po reorganizácií domácnosti zaznamenalo zníženie vyššej hmotnosti (bez diét), väčšiu energiu na záľuby a budovanie vzťahov, lepšiu finančnú situáciu aj pokoj v rodine.

Úvodná rada Walsha znie sadnúť si s partnerom alebo rodinnými príslušníkmi a zadefinovať si, "aký" by mal byť váš domov, prípadne jeho jednotlivé miestnosti. Opísať by ste ho mali prídavnými menami. Príjemný, pokojný, relaxačný, inšpiratívny, čistý a technologický?
Ako sa chcete cítiť, keď do neho vstúpite? Ktoré veci, vám vizuálne alebo dispozične v byte najviac prekážajú? Všetky rušivé prvky treba odstrániť.

Zariaďovať treba potom jednotne. Nenechávať v izbách veci, čo v nich skrátka náhodne "pristanú", to sa týka nábytku aj predmetov dennej potreby. Nemať ich priveľa. "Príliš veľa vecí vysáva život z rodín," hovorí Walsh.

Ticketportal.sk