Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2016, 00:00

Nemí svedkovia doby naďalej hrdo stoja. Slovenské komunistické stavby sú dnes svetovou raritou

V slovenských stavbách z minulého režimu nájdeme silný extrakt dobového futurizmu.

Nemí svedkovia doby naďalej hrdo stoja. Slovenské komunistické stavby sú dnes svetovou raritou
Zdroj: Wikipedia.org

Láka na malé Slovensko cudzincov podobnosť alebo odlišnosti? Prichádzajú k nám objavovať zdrobneninu Európy alebo skanzen miniatúr monštrózneho komunizmu?

V slovenských stavbách z minulého režimu nájdeme silný extrakt dobového futurizmu, akési múzeum budúcnosti orwellovskej doby, ktorá sa v našej lokalite našťastie úplne nenaplnila.

​Vysoké Tatry majú jeden zo svojich najúspešnejších turistických rokov vôbec. Slovenskí hoteliéri ďakujú, že náš dovolenkový región sa na cestovateľskej mape zvýraznil aj vďaka informačnej prepojenosti (ktorá bola kedysi nemožná i zakázaná).

Pred tromi rokmi na jeseň 2013 napríklad našu krajinu významne spropagovala renomovaná online cestovateľská príručka Lonely Planet, ktorá Slovensko odporučila v rámci "neobjavených" krajín, ktoré určite stoja za návštevu.

V bedekri zdôraznila najmä naše historické pamiatky, krásne hory, nízke ceny, írečitý vidiek, ale aj stavebné pozostatky socialistickej éry, ktoré sú pre západné národy spoločenským a architektonickým fenoménom.

Aj keď dnes sa lokálni odborníci aj verejnosť sporia, či by sa niektoré z týchto stavieb mali zachovať a či sú vôbec nadčasové alebo "len" dobové, pozornosť si určite zaslúžia.

Mali by sme sa k nim zachovať úctivejšie ako sa ony reflektovali do predošlej architektonickej éry, ktoré svojím povážlivým vzhľadom často arogantne narúšali?

Vzhliadnime k najpyšnejšie sa týčiacim mementám socialistickej výstavby na Slovensku rôzneho typu.

Ticketportal.sk