Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2016, 19:00

Navrhli netradičný rodinný dom pod Kalváriou. Zmenili tak centrum celej obce

Navrhli netradičný rodinný dom pod Kalváriou. Zmenili tak centrum celej obce
Zdroj: Tomáš Manina

Už po pätnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE-ZA-AR 2016. Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Zdroj: Slovenská komora architektov


Rodinný dom pod Kalváriou
Miesto:
Kaplnská ulica, Veľké Uľany
Kategória: Rodinné domy
Autori: Peter Šercel, Andrej Švec

"Každé špecifikum pomáha pri návrhu, Kalvária nie je výnimkou," hovorí architekt Peter Šercel o rodinnom dome, ktorý zrealizovali. Koncepcia návrhu vychádza zo zachovania ducha miesta na pozemku v obci Veľké Úľany. Pozemok je špecifický svojou blízkosťou s dôležitou mestskou pamiatkou (kalváriou) a vysokým porastom. Rodinný dom je koncipovaný tak, aby ponúkal výhľad na kalváriu a súčasne poskytoval dostatočné prepojenie interiéru a exteriéru pomocou veľkorysého presklenia."Snažili sme sa len o zakomponovanie rodinného domu do existujúcej štruktúry zástavby a zachovanie genia loci. Pri návrhu sme sa odrazili od zachovania výhľadov a orientácie."

Najťažšia bola podľa tvorcov koordinácia stavby vzhľadom na svojpomocnú výstavbu s pomocou lokálnych remeselníkov a majstrov. "Zo začiatku boli obyvatelia obce prekvapení, ale reakcie boli zväčša pozitívne. Nevyužitá parcela v strede obce dostala nový zmysel a tvár."

​Objekt je založený na základovej doske, aby neporušil koreňovú sústavu pod domom a mohla sa tak zachovať pôvodná vysoká zeleň na pozemku."Koreňová sústava mala vplyv len na zakladanie rodinného domu. Preto aj materiály sme sa snažili používať vo svojej prirodzenej podstate." V interiéri aj exteriéri sa používajú len prírodné materiály ako drevo, kameň a biela omietka. Objekt tak pôsobí vzdušne a otvorene a svojou jednoduchou architektúrou zachováva genia loci svojho okolia.

Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU.

Ticketportal.sk