Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2016, 01:00

Drevodom, aký sa len tak nevidí. Pre tento pri Banskej Bystrici použili masív

Drevodom, aký sa len tak nevidí. Pre tento pri Banskej Bystrici použili masív
Zdroj: Martin Karšňák

Už po pätnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE-ZA-AR 2016. Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Drevodom v Lučatíne
Miesto:
Lučatín 11
Kategória: Rodinné domy
Autor: Jaromír Krobot

"Nie je to typický drevodom, keďže ide o zriedka používaný systém z masívu. Cenovo nemôže konkurovať montovaným rámovým domom. Normálne je prednosťou drevodomu rýchlosť výstavby, pre architekta potom estetika drevostavby. Tá je totiž iná ako pri murovanom dome, nehovorím iba o povrchoch, ale aj o tektonike," hovorí o svojom diele architekt Jaro Krobot, ktorý priznáva, že sám by mal rád drevodom.

Dom je postavený v Lučatíne, malej obci pri Banskej Bystrici. Toto krehké prostredie jasne vystavilo medze riešenia a východiská– hmota domu, mierka, urbanizmus obce, drevo ako materiál – konštrukčný aj výrazový. "Ide o malý a jednoduchý dom. Teraz víkendový, ale s ambíciou stať sa neskôr plnohodnotným rodinným domom pre dvoch ľudí. Mojou snahou bolo preštylizovať bežnú dispozíciu do jednoduchého priestoru, zúčelniť každý meter," dodáva.

Dom s gánkom je variáciou na tému tradičného ľudového stavania. Tento priestor sa rozšíril ako komunikácia naprieč celým domom, artikulovaný otvormi od jednej fasády k druhej. Prelína sa s jednotlivými izbami, naberá funkciu zádveria či vstupnej haly, rozširuje sa v úložných priestoroch prístupných z interiéru aj exteriéru, vďaka čomu dom nemá nijaké chodby a minimum nevyužitého priestoru.

Ľudové stavanie obsahuje overené riešenia v malých mierkach, dá sa interpretovať pre dnešné potreby a výraz. Z rovnakého zdroja vychádza aj koncept trojpriestoru – predná izba ako obývací priestor, kuchyňa v strede, zadná izba – spálňa. V súčasnom dome sa do diagramu ale dostal ešte medzičlánok obsahujúci hygienické vybavenie a technológiu. Takto vytvorené jadro umožnilo minimalizovať všetky rozvody domu. "Ide o inšpiráciu ľudovou architektúrou. Jednak je to prostredie, kde sa mi to zdalo prirodzené. Ale tiež jej prirodzená účelnosť a jednoduchosť bola pre takéto zadanie veľmi vhodná. Prebral som tradičný koncept troch izieb a tiež typickú hmotovú figúru."

Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU.

Ticketportal.sk