Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2016, 01:00

Pri Žiline vzniklo unikátne miesto, kde môžete lietať a krajinu máte ako na dlani

Pri Žiline vzniklo unikátne miesto, kde môžete lietať a krajinu máte ako na dlani
Zdroj: Jana Makroczyová

Už po pätnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE-ZA-AR 2016. Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Prístrešok a lávka na Straníku
Miesto: kopec Straník pri Žiline
Kategória: Exteriér
Autori: Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová,
Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký

Túžite nájsť miesto, kde by ste mali mesto ako na dlani, prírodu okolo seba a možnosť si zalietať? Nájdete to na kopci Straník s vynikajúcim výhľadom na Žilinu. Okolo 10.-12. storočia pred našim letopočtom tam bolo hradisko, preto je vrchol kopca v režime národnej kultúrnej pamiatky. Od roku 1934 dodnes sa kopec používa pre bezmotorové lietanie. "Na tomto mieste sa už predtým nachádzal iný prístrešok, ktorý bol ale jednoduchší, menší, dočasnejší. Zachovali sme z neho jeho funkčnosť, družnú atmosféru a možnosť krájať slaninu po výstupe," povedal architekt projektu Peter Lényi.


Tvorcovia preto navrhli subtílnu lávku, ktorá má ambíciu organizovať pohyb turistov kontrolovane, bokom od letcov a uľahčovať prístup na vrchol kopca návštevníkom s obmedzenou schopnosťou pohybu. "Lávka levituje nad terénom, je s ním v kontakte iba prostredníctvom zemných skrutiek. Kúsok pred vrcholom je prerušená, pre potrebu umožniť prejazd ťažobným vozidlám," dopĺňa.

Na konci čaká nový prístrešok a lavička pri symbolickom cintoríne letcov s výhľadom na Malú Fatru, ktoré sú z pozinkovaného oceľového skeletu, ktorý je opláštený agátovým drevom. "Keďže sme v lokalite s potenciálom archeologických nálezov a potreby prezentovať ich, konštrukcia je reverzibilná, v prípade potreby sa dá upraviť alebo premiestniť."

Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU.