Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2016, 00:00

Zlato všade, kde sa pozriete a nevídaný luxus. Pozrite sa, ako žil rumunský diktátor

Zlato všade, kde sa pozriete a nevídaný luxus. Pozrite sa, ako žil rumunský diktátor
Zdroj: palatulprimaverii.ro

Bývalý rumunský diktátor Nicolae Ceausescu bol 22 rokov prezidentom Rumunskej socialistickej republiky. V 60. rokoch 20. storočia si spolu s jeho ženou Elenou nechali postaviť luxusné sídlo, ktoré dovtedy nemalo obdobu. Palatul Primăverii alebo v preklade Jarný palác je konečne prístupný aj pre verejnosť. 

Vstup do paláca stojí v prepočte asi 3 eurá a je skutočne sa na čo pozerať. Ceausescu nebol žiaden trochár a jeho sídlo sa pýši rozlohou 14-tisíc metrov štvorcových a 80 izbami. Spolu s manželkou, ktorá tvrdila, že je profesorka, navrhli svoj palác a robotníci museli splniť všetky ich priania. Do bodky. Popri niekoľkých spálňach si diktátor v paláci vytvoril aj kino, kaderníctvo, bazén aj impozantnú šatňu. 

Všade vidieť mohutný a honosný nábytok a zlato. Práve tu vidieť priepastné rozdiely. Kým Rumuni žili v chudobe, Ceausescu žil v zlate, veď aj kohútiky sú z tohto drahého kovu. Nájdu sa tu aj najcennejšie koberce, predmety zo slonoviny, drahé lustre i luxusné nástenné mozaiky. Na Vianoce roku 1989 jeho aj jeho manželku Elenu popravili a po ich smrti palác prevzal štát a len sem tam ho využívali na reprezentatívne účely.

Viac informácií nájdete aj na oficiálnej internetovej stránke paláca s názvom Palatul Primăverii

Ticketportal.sk