Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2016, 00:00

Ako sa býva v korunách stromov? Bez vody a elektriny, no ako v rozprávke

Ako sa býva v korunách stromov? Bez vody a elektriny, no ako v rozprávke
Zdroj: Tree houses

Bývanie na strome znie ako nepohodlné riešenie v núdzi. Ale keď sa okolo stromu postaví pevná izbička, situácia začína zaváňať skôr exotikou. V Česku vzniklo niekoľko takýchto netradičných obydlí. Ľudia si ich prenajímajú na pár nocí, aby mali prírodu čo najviac na dosah, píše idnes.cz.

Základom kvalitného domčeka je zdravý a silný strom s hlbokými koreňmi, najlepšie dub. Nutný je odborný posudok dendrológa. Stavba sa začína tým, že sa "stromolezci" zavesia v korune stromu a začnú budovať základ domu. Tou je podlaha. Približne za mesiac býva hotovo.

Najmenší domček stojí približne 13-tisíc eur. Plocha domčeka nebýva veľká, zväčša ráta okolo 14 metrov štvorcových. Nechýba v ňom však suchá toaleta a manželská posteľ, štandardom je aj terasa. Tečúcu vodu ani elektrický prúd tu však nečakajte. Vodu si musíte pekne vyniesť hore, napríklad po točitých schodoch až do výšky osem metrov. Aj z tohto dôvodu sa nepočíta s dlhším pobytom v korune stromu.

Domy na stromoch sa väčšinou stavajú neďaleko iných ubytovacích zariadení. Takže ten, komu chýba komfort civilizácie, môže ho nájsť v blízkosti. Vo Francúzsku sa domy na stromoch budujú napríklad v blízkosti kempov.

Zdroj: Archív Lesov mesta Brno

Bývalá prvá kráľovná krásy samostatnej Českej republiky, Eva Kotulánová-Maděryčová sa do stavieb domčekov na stromoch pustila vďaka francúzskemu know-how spoločne s kamarátkou Jaroslavou Abrahámovou a založili spoločnosť Tree houses. S podobnými aktivitami už mala skúsenosti, pred niekoľkými rokmi otvorila lanový park so štyrmi lezeckými trasami pre deti aj skúsených športovcov. Stromových domčekov v Česku postavila doteraz táto spoločnosť desať.  

Ticketportal.sk