Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2016, 00:00

Čech vymyslel unikátny obal na pizzu. A uspel na medzinárodnej scéne

Čech vymyslel unikátny obal na pizzu. A uspel na medzinárodnej scéne
Zdroj: Mladý obal

Aj relatívne obyčajný obal môže mať efektívne a zároveň multifunkčné využitie. Presne tým sa stal obal na pizzu, ktorý možno zložiť na odpadkový kôš. Navrhol ho český študent a vyhral s ním medzinárodnú súťaž dizajnérov, píšu lidovky.cz.

Do súťaže nazvanej Mladý obal bolo prihlásených viac ako 700 prác, ktoré prišli od autorov celkom zo 46 krajín sveta. Najvyššiu cenu vo vysokoškolskej kategórii získal Matěj Peca. Jeho obal na pizzu s názvom Pizza Box - Pizza Bin dokonale vystihuje zadanie súťaže. "Sekundárna funkcia obalu je úplne prirodzená, transformácia obalu na odpadkový kôš je veľmi jednoduchá. Oproti ostatným obalom tento jasne vyniká. Nejedná sa iba o víziu alebo nápad, ale o vec ako celok," opisuje obal predseda poroty súťaže a obalový dizajnér Jan Činčera.

Druhú priečku vo vysokoškolskej kategórii obsadil Marián Čižnár z Fakulty umení na Ostravskej univerzite. Navrhol Uzatvorenú nádobu na nože Opinel, ktorá sa premení na stojan na nože. Na treťom mieste sa umiestnila Veronika Janečková, ktorá navrhla obal na nápoje Drink Water - Play with a Bottle z impregnovanej papierovej hmoty. Obal funguje ako fľaša. Sekundárne sa dokáže zmeniť na pár stolnotenisových rakiet a loptičku, čím sa stáva zábavným.

V stredoškolskej kategórii bol vybraný ako najlepší obal na čokoládu, ktorý slúži ako mapa. Zaujala aj múka, ktorá je čiastočne zabalená do papiera na pečenie, ktorý možno rovno využiť. Na treťom mieste sa umiestnilo hravé vrecko, ktoré si možno vtipne nasadiť na hlavu a človek pritom nestratí orientáciu v priestore.

Výstavu najlepších prác s názvom Young Package 2016: Package Unlimited navrhli dizajnéri Jan Kloss a Matěj Činčera zo štúdia OKOLO. Teraz putuje na One Design Week do Bulharska. Odtiaľ sa vráti späť do centra Prahy, kde bude k videniu od 9. augusta do 9. septembra v Galérii Czechdesign.