Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2015, 00:00

Vznikne prvý mrakodrap na svete, ktorý je pokrytý večne zelenými stromami

Taliansky architekt Stefano Boeri navrhol obytný mrakodrap, ktorý sa už na prvý pohľad podobá na akúsi vertikálnu džungľu, píše internetový portál mymodernmet.com. Stosedemnásť metrov vysoká budova vyrastie v švajčiarskom meste Lausanne, a bude doslova plná života.

Vizualizácia. Snímka: stefanoboeriarchitetti.net


La Tour des Cedres (veža z cédrových stromov), ako príznačne pomenovali tento mrakodrap, predstaví viac ako sto cédrov, šesťtisíc rôznych kríkov a osemnásťtisíc rastlín. Zelená plocha bude teda zaberať celkovo približne tritisíc metrov štvorcových. Aj keď už svet pozná stodvanásť metrov vysokú budovu, ktorá stojí v Miláne, tento projekt sa od nej líši. Stefano Boeri totiž použil pri návrhu na rozdiel od listnatých stromov ihličnaté, a tým zabezpečil budúcim obyvateľom luxus večne zelenej plochy.

Ako vysvetlil pre dizajnérsky magazín dezeen.com: „Umožní to, aby Lausanne ako mesto odpovedalo na globálnu výzvu spojiť mestskú kvalitu života so svojou udržateľnosťou a biodiverzitou.“ Veža z cédrových stromov poskytne svojim obyvateľom aj kancelárie, posilňovňu a panoramatickú reštauráciu na najvyššom poschodí. Stavať sa začne v roku 2017.

Vizualizácia. Snímka: stefanoboeriarchitetti.net


Vizualizácia. Snímka: stefanoboeriarchitetti.net


Vizualizácia. Snímka: stefanoboeriarchitetti.net