Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyAko dnes efektívne stavať? Hranato, pravouhlo, s maximálnym využitím prefabrikátov. Rodinný dom od architekta Hozmana sa však načrtnutej predstave trochu vymyká: nielen vďaka materiálom, z ktorých je postavený, ale aj vďaka tvaru, ideovému riešeniu a zasadeniu do krajiny, píše portál idnes.cz.
Dom stojí na rovinatom pozemku v dedinskej zástavbe, na samom okraji obce. Jeho pozemok sa otvára južným smerom do prírody, veľmi miernym svahom zeleného údolia. Príjazd k pozemku aj vstup do domu sú zo severnej strany. Dom je umiestnený na pozemku mierne k jeho severnej strane. Presne tak, aby geometrický stred pozemku zostal voľný, nezastavaný a otvorený k juhu.
Práve voľný stred pozemku (ale i domu) je jedným z hlavných princípov čínskeho učenia feng šuej. Celý pozemok sa tak môže slobodne "nadychovať" a južná časť záhrady zostáva nezatienená a teplá.
K domu od vstupnej bránky je zámerne navrhnutá cestička pre pešiu chôdzu. Je mierne zvlnená. Prichádzajúci tak môže plne prežiť zážitok vlastného rytmu chôdze a približujúceho sa domu. Od vstupu na pozemok sú dobre viditeľné a rozpoznateľné vstupné dvere do domu.
Nie sú veľké, ale doplnené okrasnou mrežou s oválnym motívom. Nad dverami je malá strieška. Hlavný vstup je tým nielen chránený, ale aj esteticky zvýraznený. Riešenie, ktoré podporuje viditeľnosť a zvýrazňuje vstup do domu, vychádza rovnako z princípov feng šuej. Podporuje prúdenie životnej energie (Číňania ju nazývajú "čchi") do domu.
Teplo, svetlo, pokoj
Obytné miestnosti sú v rámci pôdorysu orientované od východu na západ. Usporiadanie dispozície tak využíva takzvané pasívne solárne zisky. Pretože je dom dobre zateplený, stačí, keď do okien v zime zasvieti slnko. Interiér sa mierne prihreje a kúrenie nemusí bežať na vyššiu teplotu.
V prízemí je na juhovýchode umiestnená obývacia izba, na juh smeruje jedáleň, na západ kuchyňa. Spálňa je na východ. Chladnejšie priestory (vstupné zádverie, schodisko) umiestnil architekt na sever domu.
Na poschodí nájdete uprostred na južnej strane domu obytnú halu s knižnicou, od východu až k juhozápadu sú po obvode detské izby, na severozápade zas malá domáca kancelária.
Na západnej strane tesne pri dome umiestnil architekt malú oválnu prístavbu s miestnosťami, ktorými preteká voda a kde sú všetky technické zázemia domu: vedľa kúpeľne a WC tú nájdete práčovňu a kotolňu. Vo samotnom dome je tak pokoj a ticho.
Pre pocit istoty
Toto riešenie súvisí s princípmi feng šuej. Vstupné dvere do izieb sú umiestnené tak, aby na ne bolo vidieť z postelí. Ležiaci sa tak cíti istejšie, pretože má prehľad, keď niekto vstupuje do izby. V dome sa však uplatňuje mnoho ďalších princípov feng šuej, predovšetkým umiestnenie všetkých veľkých úložných skríň mimo geometrický stred domu, ktorý tak zostáva priestorný a pocitovo voľný.
Sporák je orientovaný tak, aby ten, kto varí, videl z kuchyne do jedálne i do obytného priestoru. Podporuje to koncentráciu pri varení. Podobný princíp sa uplatňuje pri vstupe z predsiene dovnútra domu: medzi predsieňou a vnútorným priestorom je celopresklená drevená priečka. To umožňuje optický kontakt medzi obyvateľmi domu a prichádzajúcim už v okamihu, keď vstúpi do domu. Po vstúpení z dverí predsiene do obytného priestoru má prichádzajúci v zornom poli jeden z kľúčových prvkov celého domu, pec. V pozadí sa mu otvára pohľad na kuchyňu a jedálenský stôl, cez ktorý je priehľad na juh do záhrady. To vytvára základný vnem ľudsky teplého domova.
„Koncepcia domu je založená na celostnom vnímaní súvislostí medzi človekom, architektúrou a prírodou,“ vysvetľuje Oldřich Hozman. „Návrh stavby berie do úvahy nielen úspory energií, za ktoré platíme peniazmi, ale aj úrovne nemerateľných vplyvov jemných energií, za ktoré môžeme zaplatiť zdravím,“ zdôrazňuje architekt.
Preto tiež dbal na kvalitnú estetickú úroveň detailov a vyberal dôsledne materiály blízke prírode aj človeku. Je totiž presvedčený, že to všetko má vplyv na hlbšie duševné prežitky pri zažívaní architektúry a prostredia.