Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2018, 00:01

Za cenu bytu majú dom aj s pozemkom. Pozrite sa, ako to urobili

Táto drevostavba je navrhnutá pre ľudí s nekonvenčným pohľadom na bývanie. Ak očakávate príjemné, moderné a funkčné bývanie, poďte s nami na návštevu.

Neschopnosť v Prahe si oddýchnuť a túžba po zeleni a tesnejšom spojení s prírodou priviedla mladých manželov až do rekreačnej oblasti. Nechceli však bývať na chate.

"Snažila som sa rozumne využiť každý centimeter. Presne viem, čo zodpovedá nášmu životnému štýlu a štandardu. Ako väčšina mladých ľudí radi cestujeme, spoznávame nové veci a to nie je zadarmo," povedala architektka a spolumajiteľka domu Jana Boušková.

Ak sa podľa nej človek bývaním finančne úplne vyčerpá, je potom ťažké nájsť v rodinnom rozpočte priestor pre tieto záležitosti. "Náš dom je výsledkom rýchlej efektívnej výstavby bez obrovského zadlženia a psychického vyčerpania," dodáva.

Pozrite si s nami v galérii dom, ktorého cena je na úrovni bratislavského bytu:

Malý pozemok, veľký plán

A v tomto jej zrejme rozumie aj väčšina ľudí z Bratislavy. "Hľadali sme pozemok maximálne do tisíc metrov štvorcových. Nechceli sme sa umoriť kosením trávy na zbytočne veľkej ploche, stačilo nám necelých šesťsto metrov štvorcových," vysvetľuje.

Malý pozemok a striedmy dom s maximálnym využitím metrov štvorcových je dôkazom, že sa dá stavať rýchlo, efektívne, pomerne ľahko a za rozumné peniaze. Dom založený na železobetónových pasoch je prízemnou stavbu pozdĺžneho obdĺžnikového pôdorysu s klasickou sedlovou strechou.

Cena bytu vs. bývanie v dome

Obvodovú konštrukciu tvoria drevené nosné stĺpiky, tepelná izolácia, difúzna fólia, laty a fasádny obklad. Vnútorný povrch stien je zhotovený zo sadrokartónových dosiek s parozábranou.

Južná fasáda s obytnými miestnosťami je takmer celá presklená s výhľadom do lesa. Zo severu od príjazdovej cesty ju tvorí len smrekový obklad. Cena tejto stavby vrátane pozemku a vnútorného zariadenia bola menej ako štyri milióny českých korún. Pre Slovákov je teda cenový strop v prepočte na úrovni 145-tisíc eur.

Ticketportal.sk