Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2015, 07:27

Dražili sa diamanty. Padol aj svetový rekord s 45 miliónmi eur

Aukčná sieň Sotheby' oznámila, že mimoriadne vzácny a bezchybný modrý diamant predala v stredu na aukcii v Ženeve za rekordných 48,6 milióna švajčiarskych frankov (45 miliónov eur), čo je vôbec najvyššia cena vrátane poplatkov, akú kedy kto zaplatil za drahý kameň na aukcii.
 

Diamant Blue Moon (Modrý mesiac) váži 12,03-karátu a nachádza sa na prsteni. Patrí medzi najväčšie známe jasno modré diamanty. Dosiahnutá predajná cena zodpovedala odhadu aukčnej siene, že sa predá za 35-55 miliónov amerických dolárov. Bez poplatkov dosiahla jeho predajná cena 43,2 milióna švajčiarskych frankov, informovala tlačová agentúra AP.

Diamant Blue Moon prekonal predchádzajúcu rekordnú cenu 46,2 milióna dolárov, za ktorú sa predal pred piatimi rokmi drahokam The Graff Pink. Vyleštený modrý kameň bol vyrezaný z 29,6-karátového diamantu, ktorý vlani objavili v bani Cullinan v Juhoafrickej republike, kde sa našiel aj modrý diamant Star of Africa z britských korunovačných klenotov. Diamant zakúpil kupec z Hongkongu, uviedol Reuters.

V dražbe aj ružový
Nejde však o prvú tohtotýždňovú dražbu diamantu. Neznámy čínsky záujemca kúpil v utorok na dražbe v Ženeve vzácny 16,08-karátový jasnoružový diamant vsadený do prsteňa a obkolesený dvojitým radom menších bielych diamantov. Zaplatil zaň 28,7 milióna švajčiarskych frankov (28,5 milióna dolárov) vrátane poplatkov, čo je rekordná suma za tento druh drahokamu, informovala dnes aukčná sieň Christie's.Diamant v tvare vankúšika - najväčší svojho druhu, aký sa kedy predal na aukcii - bol jedinečným klenotom medzi ostatnými 409 šperkami, ktoré sieň Christie's v Ženeve predávala. Po odrátaní poplatkov zaplatil nový majiteľ na ružový diamant 25,5 milióna švajčiarskych frankov (25,37 milióna dolárov), takže suma je v rámci odhadového rozpätia pred predajom 21-27 miliónov švajčiarskych frankov (23-28 miliónov dolárov).

Šéf aukčnej siene Christie's pre Áziu Francois Curiel identifikoval kupca iba ako "čínskeho klienta, ktorý žije v Hongkongu". Hovorkyňa siene Alexandra Kindermannová informovala, že ide o rekordnú sumu, aká bola kedy na dražbe zaplatená za nejaký jasnoružový diamant. Kupec dal drahokamui okamžite meno "Sweet Josephine" (Sladká Jozefína), citovala agentúra AP hovorkyňu. Ružový diamant predaný v utorok na dražbe je vzácny tým, že nemá nijakú ďalšiu, prídavnú farbu. Patrí medzi exkluzívne diamanty, ktoré majú intenzívnu farbu. Taký diamant sa vyskytne iba jeden zo 100.000, dodala aukčná sieň Christie's.

Ticketportal.sk