Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2015, 11:38

Originálny dom pre mladú rodinu. Vytvorili ho z troch kociek

Dom v menšej obci za Prahou si mladí manželia s dvoma deťmi postavili v roku 2014. Sú to vlastne tri kocky rôznych tvarov a materiálov, ktoré zaujímavo navrhlo a prepojilo pražské štúdio Mimosa Architekti. Vzniklo tak veľkorysé bývanie na 204 metroch štvorcových, píše portál idnes.cz.Biela kocka je pevná, otvorená do záhrady a posadená do svahu. Druhá kocka, ľahšia, drevená, oddeľuje záhradu od ulice. Tretia, v tvare nízkeho domu so sedlovou strechou, je posadená na dve spodné a otočená k slnku.

V medzipriestore vymedzenom všetkými tromi kockami prirodzene vzniká vstup do domu. Hra rôznych princípov a materiálov spojených s jednotlivými kockami sa preniesla aj do interiéru.

V bielej sa stretáva celá rodina v obývacej izbe, pri jedálenskom stole a v kuchyni. Dve výškové úrovne vnútorného priestoru vysunutého do záhrady nadväzujú na priebeh terénu.

{"type":"hn-image","fid":"523590","style":"600xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}

S klesajúcou úrovňou podlahy sa priestor zvyšuje až do úplného otvorenia južnou celopresklenenou stenou. Zvonku charakter tejto časti domu určuje biela omietka a veľké formáty drevených okien. V interiéri architekti použili drevené a biele povrchy a skryté osvetlenie.

Drevená technická a prevádzková časť je uzavretá do seba, zvonku vyzerá ako drevená „bedňa“ narušená iba garážovými bránami. Materiály a prvky použité v interiéri zodpovedajú jeho funkcii. Podlaha je epoxidová, šedej farby, dvere kovové, svetla majú priemyselný vzhľad.

Poschodie architekti opláštili strešnými šablónami. Tvar domu je zjavný aj v interiéri a to vďaka hlavnému obytnému priestoru, ktorý je otvorený do strechy. Izby so štvorcovými oknami sa otvárajú južným smerom, okná majú štvorcový formát.

Oproti bielej časti domu s prevažujúcimi drevenými povrchmi interiéru použili architekti na poschodí farby: podlaha je žltá, okenné rámy a zárubne sú šedé. Svetlá sú prisadené a závesné.

Zostavením jednotlivých „kociek“ vznikol dom bohatý na zvláštnu atmosféru, priestory a priehľady, dom, v ktorom sa raňajkuje s východným slnkom, večeria so západným, kde je možné dať si aj za dažďa popoludňajšiu kávu na terase a izby sú celý deň zaliate slnkom.


Súvisiace články