Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2015, 00:00

Danubiana aj terasa Esetu. Toto sú najkrajšie stavby Slovenska

Chcete vedieť, ktoré stavby si vyslúžia tento rok titul tých naj? Slovenská komora architektov zverejnila nominácie súťažného ocenenia CE·ZA·AR 2015, ktoré spomedzi prihlásených diel vybrala medzinárodná odborná porota koncom júna. Nominácie obsahujú 18 projektov v 6 kategóriách.


 

Prihlásilo sa presne 100 pestrofarebných projektov v kategóriách: Rodinné domy (23), Bytové domy (10), Občianske a priemyselné budovy (11), Rekonštrukcia a obnova budov (22), Interiér (26), Exteriér (8). „Mám pocit, že sa celkovo kvalita architektúry na Slovensku rok od roku zvyšuje. Vzhľadom k tomu, že už porotcujem tretí rok za sebou, mám možnosť určitého porovnania. Pred dvoma rokmi to bolo niekoľko málo excelentných prác a potom dlho nič. Minulý rok už veľká skupina veľmi dobrých rodinných domov a interiérov. A tento rok sa k tomu pridáva i celá veľká skupina zaujímavých bytových domov, kultúrnych stavieb i rekonštrukcií. Jedinou kategóriou, do ktorej ako by sa domáci tvorcovia báli posielať svoje práce, zostáva záhradná tvorba. Pritom verím, že takéto výborné realizácie na Slovensku existujú, už len pri našich návštevách jednotlivých diel sme zaznamenali niekoľko zaujímavých krajinárskych počinov, ktoré však bohužiaľ neboli do súťaže prihlásené,“ povedal jeden z porotcov Osamu Okamura.

Výber bude mať na starosti sedemčlenná porota, zložená z domácich i zahraničných odborníkov. Členmi tohtoročnej poroty sú: Marlies Breuss (architektka, Rakúsko), Osamu Okamura (architekt, Česká republika), Roman Rutkowski (architekt, Poľsko), Dušan Buran (kurátor, Slovenská republika), Antonín Novák (architekt, Česká republika), Lukáš Kordík (architekt, Slovenská republika), Štefan Moravčík (architekt, Slovenská republika). Prvýkrát v histórii sa stala predsedníčkou poroty žena, Marlies Breuss.

Víťazi ceny v jednotlivých kategóriách budú vyhlásení 7. októbra 2015 v Starej Tržnici. Záštitu nad architektonickou súťažou CE·ZA·AR 2015 prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Zdroj, snímky: ce-za-ar.sk

Ticketportal.sk