Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2015, 11:53

Predali sa rekordne drahé československé šperky

V priebehu jedného týždňa zmenili majiteľa diamanty a drahé kamene za viac ako 280 000 eur.

Šperky ako investícia sú čoraz obľúbenejšie. Svedčí o tom aj správa o rekordných cenách vydražených diamantových šperkov v aukčnom dome Sotheby’s v Ženeve. Začiatkom mája tam za 28,25 milióna švajčiarskych frankov (27 miliónov eur) predali obrovský rubín, diamantovú korunku od Cartiera za 17,5 milióna frankov (16,73 milióna eur) a perlový náhrdelník za 6,5 milióna frankov (6,21 milióna eur).

Aukčná spoločnosť o tom informovala tento týždeň. Išlo pritom o rekordné čiastky - napríklad The Sunrise Ruby vsadený do prsteňa sa stal najdrahšie vydraženým rubínom vôbec.

Snímka: Reuters/Denis Balibouse

Modelka predvádza dražené šperky: prsteň Sunrise Ruby s 25,59-karátovým rubínom, tiaru od značky Cartier vyrpbenú v 30. rokoch minulého storočia a diamantový náhrdelník so 190 karátmi. Snímka: Reuters/Denis Balibouse
 

No do šperkov investujú už aj Česi a Slováci. Dokazuje to informácia, ktorú v reakcii na rekordnú dražbu vo Švajčiarsku zverejnila spoločnosť ALO diamonds so sídlom v Prahe. Tej sa túto jar počas jedného týždňa podarilo predať dva šperky v hodnote viac ako 280 000 eur. Išlo o 14-karátový smaragd a šperk s prírodne žltým diamantom. Predaný smaragd je podľa spoločnosti veľkosťou, farbou a čistotou skutočným unikátom. Nový majiteľ ho kúpil ako samostatný kameň, ktorého cena sa pohybovala okolo 80 000 eur.

Druhým kúskom je prsteň s prírodne žltým diamantom. Jeho cena sa vyšplhala približne na sumu 200 000 eur. Ide o ručnú výrobu na zákazku, pričom na šperku sa pracovalo jeden mesiac. Je z bieleho zlata a sú na ňom umiestnené menšie okrúhle a oválne, tzv. bagetové diamanty. Samotný kameň je unikátny svojim sýtožltým prírodným sfarbením a hmotnosťou 5 karátov.

„Oba investičné šperky sú naozaj výnimočné, a to nielen vďaka vsadeným kameňom, ale aj remeselnému spracovaniu, ktoré hodnotu šperku ešte zvyšuje. Aj na základe týchto predajov môžeme povedať, že dopyt po diamantoch ako investícii nerastie len v zahraničí, ale aj u nás“ hovorí Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ spoločnosti ALO diamonds. Mená nových majiteľov kvôli zachovaniu súkromia spoločnosť nezverejnila.

Rastúci dopyt po diamantových šperkoch potvrdzuje aj pravidelný prieskum renomovanej spoločnosti De Beers, najväčšieho ťažiteľa diamantov na svete. Podľa prieskumu dosiahli predaje v roku 2013 celkovú hodnotu 79 miliárd dolárov.

Ticketportal.sk