Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2015, 00:00

Dom namiesto policajta. Pri poplachu sa strecha rozsvieti načerveno

Portugalskí architekti navrhli zaujímavý komplex, v ktorom k vám pomoc ľahko trafí.

Päťdesiatdva „kociek“ so snehobielou strechou tvorí rezidenčnú štvrť blízko Lisabonu. Architektonické štúdio Guedes Cruz Architects ju navrhlo tak, aby bola nielen príjemná na bývanie, ale aj pôsobivá a zároveň funkčná. Predstavil ju portál Dezeen. Základom sú obytné jednotky s rozlohou 53 metrov štvorcových postavené z betónu. Na odľahčenie dostali strechu z bieleho odolného plastu - ten počas dňa odráža ostré slnko a udržiava tak vo vnútri príjemnú klímu, najmä v lete.

V noci sa premení na žiariaci štvorec - vďaka tomu komplex ľahko nájdete, navyše v jeho okolí nemusí byť pouličné osvetlenie. Okrem toho je strecha naprogramovaná tak, že ak jej obyvatelia vnútri spustia alarm, rozsvieti sa jasnou červenou farbou. To umožní záchranárom alebo polícií okamžite nájsť bunku, kde treba zasiahnuť.

Toto opatrenie má svoje opodstatnenie - v pôsobivom komplexe totiž bude domov dôchodcov. A kým začnete portugalským seniorom závidieť, dodáme, že je inšpirovaný životným štýlom Stredomoria. Jednotlivé jednotky ústia do spoločných, navzájom prepojených terás, vnútorných dvorov a záhrad, kde sa ich obyvatelia môžu stretávať. Okrem toho sú cestičky, ktoré ich spájajú, prirodzene tienené, takže sa pod ne dá uchýliť aj počas horúceho portugalského leta.

Komplex Alcabideche prevádzkuje a financuje portugalská obchodná únia Fundação Social do Quadro Bancário, ktorá reprezentuje bankový sektor. Napriek tomu, že tento pilotný projekt bude slúžiť dôchodcom, systém signálnych striech by mohol mať v budúcnosti oveľa širšie využitie.

Zdroj: dezeen.com

 

Ticketportal.sk