Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2016, 00:00

Do opustených staníc v centre Paríža sa vracia život

Viete si predstaviť, aké by bolo zaplávať si v bazéne, ktorý by bol v hlbinách bývalého metra? A čo tak navštíviť takúto reštauráciu alebo klub? Na prvý pohľad bláznivý nápad, ktorý však nemá ďaleko k realizácií. Architekti v Paríži zverejnili návrh ako zrekonštruovať opustené stanice metra, a vdýchnuť im tak nový život, píše portál lidovky.cz

Mesto svetiel, ako sa francúzskej metropole hovorí, má jednu z najrozsiahlejších sietí metra v Európe. Aj napriek prepracovanej štruktúre, však môžeme nájsť stanice, ktoré sú desiatky rokov opustené a nevyužívané. Zatiaľ čo niektoré sú opustené od dôb nacistickej okupácie, iné pre zmenu neboli verejnosti sprístupnené nikdy.

Architektonické štúdio OXO Architects vytvorilo návrhy, ako tieto miesta prerobiť. Ani jeden z nich nepočíta s obnovením hromadnej dopravy, ale s iným využitím pre širokú verejnosť. Chceli by v nich vytvoriť reštaurácie, nočné kluby prípadne bazény či podzemné záhrady.

 

 

„Zaplávať si v priestoroch stanice metra bol sen, ktorý sa môže stať realitou. Navyše sa môže vyriešiť problém s nedostatočnou kapacitou športovísk v hlavnom meste. Divadelná sála v jednej zo staníc by predstavovala úžasnú príležitosť pre choreografov a tanečníkov využiť tento nezvyčajný priestor,“ približujú svoje nápady architekti.

Podobné využitie opustených koľajísk nie je ojedinelé. Napríklad v Londýne už dlhšie pracujú s nápadom vybudovať na týchto miestach hydroponické záhrady. Ide o spôsob pestovania rastlín bez použitia klasického pôdneho substrátu, namiesto neho sú rastliny zakorenené v keramzite. Je to materiál vyrobený zo zvláštneho druhu ílu. Rozhodnutie zrealizovať tieto návrhy v súčasnosti ostáva na miestnych poslancoch.