Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2014, 00:00

Najdrahší záhradný domček na svete. Majiteľ ho predáva za milión eur

Chata v zadnej časti záhrady stojí na pozemku v centre Oxfordu a majitelia ju predávajú za 750 tisíc libier, v prepočte takmer milión eur. Ceny parciel a nehnuteľností sa v slávnom univerzitnom meste vyšplhali do závratných výšok a preskočili aj niektoré oblasti v Londýne.

Predražený letné domček stojí na záhrade v exkluzívnej Norham Road v Oxforde v blízkosti univerzitných parkov už od 50. rokov. Po poslednej rekonštrukcii majitelia domček rozšírili o priestrannú  prijímaciu miestnosť s prístupom svetla zo strechy. Z nej sa vstupuje do kuchyne, kúpeľne, technickej miestnosti a dvoch spální. Nehnuteľnosť stojí na pozemku veľkom 15 × 15 metrov.
Budúci majiteľ bude musieť okrem 26 miliónov korún ešte investovať približne ďalších 350 tisíc korún do nutnej renovácie a dorábky.

Cena domčeka s veľkosťou 65 metrov štvorcových je naozaj vysoká. Zvlášť keď stavba nemá garáž, ani zabezpečené parkovacie miesto na ulici. Stavba navyše dostala druhé najnižšie hodnotenie energetickej náročnosti budovy v Británii - E.

"Tisíc libier za jednu štvorcovú stopu (0,093 metrov štvorcových) je naozaj mimoriadne veľká suma a blíži sa, ak nie zodpovedá cenám v Londýne," povedal britskému denníku Daily Mail realitný maklér James Cridland.

Ceny domov ale v Oxforde rýchlo stúpajú a dokonca už predháňajú niektoré oblasti Londýna. Podľa výskumu Národnej federácie bývania (National Housing Federation) je Oxford druhým najhoršie cenovo dostupným miestom pre prenájom.

Federácia zistila, že náklady na prenájom malého bytu u súkromného majiteľa nehnuteľnosti v Oxforde vystúpili na sumu 1 113 libier za mesiac, prípadne 13 356 libier za rok. Čo je polovica priemernej oxfordskej ročnej mzdy, ktorá je 26 536 libier.

Súvisiace články